آموزش محاسبه ی محیط دایره

[ad_1]

%name آموزش محاسبه ی محیط دایره

فرمول محیط دایره و محاسبه ی محیط دایره

محاسبه ی محیط دایره

فرمول بدست آوردن محیط دایره برابر است با حاصلضرب قطر در عدد پی است. اما شما می توانید با داشتن شعاع محیط دایره را محاسبه کنید.

دایره از اشکال هندسی اصلی است، که برای هر کسی پیش می آید که بخواهد محیط و یا مساحت آن را بدست آورد. به اندازه ی دور تا دور هر شکل، محیط می گویند.

نحوه محاسبه محیط دایره :

برای محاسبه ی محیط دایره اندازه ی قطر دایره را داشته باشید. اگر به شما اندازه ی شعاع دایره دادند و محیط را خواستند. همانطور که همه می دانید قطر 2 برابر شعاع می باشد، باید اندازه ی شعاع را 2 برابر کنید و با عدد π ضرب کنید.

بیشتر بخوانید:  معرفی انواع چرخ گوشت صنعتی

عدد π حدودا 3/14 است.

اغلب اوقات قطر دایره را با حرف d نشان می دهند و شعاع را به حرف r و محیط را با حرف c که با این وجود می توان از فرمول زیر برای بدست آوردن محیط استفاده کرد.

1) c= d × π

2) c= (2×r)× π

محیط دایره = عدد π × قطر دایره

%name آموزش محاسبه ی محیط دایره

روش های بدست آوردن محیط دایره

اگر مساله ای پیچیده تر به شما دادند و محیط را از ما خواستند به این صورت که بخواهید زمینی به شکل دایره با شعاع 4 متر را حصار بکشید. اما این حصار را در با فاصله ی 1 متر بیشتر می کشید به چند متر حصار احتیاج دارید.

بیشتر بخوانید:  رشته خلبانی و هوانوردی

4+1=5  شعاع

5×2=10  قطر

3/14×10=31/4  محیط دایره که برابر است با مقدار حصاری که لازم دارید.

حدودا به 31/4 متر حصار احتیاج دارید.

بدست آوردن قطر دایره از روی محیط دایره

بعضی مواقع محیط دایره را می دهند و از شما می خواهند که قطر و یا شعاع دایره را بدست آورید که می توانید از راه حلی که در تصویر زیر آمده است استفاده کنید. که قطر بدست می آید و تقسیم بر 2 کنید و شعاع بدست می آید. به این صورت است که اندازه ی محیط را بر 3/14 که همان عدد پی (π) است تقسیم کنید اندازه ی قطر بدست می آید. برای بدست آوردن شعاع اندازه ی قطر را تقسیم بر 2 کنید.

%name آموزش محاسبه ی محیط دایره

فرمول بدست آوردن قطر از روی محیط دایره

بیشتر بخوانید:  دانشگاه فرهنگیان چیست؟ و چه شرایطی دارد؟

محاسبه محیط نیم دایره

نیم دایره از یک منحنی و یک خط صاف که قطر  است، تشکیل می‌شود. برای محاسبه محیط نیم دایره، به فرمول دیگری نیاز داریم. محیط نیم دایره نصف محیط دایره به اضافه‌ یک قطر است؛ بنابراین تنها کافی است محیط دایره کامل را تقسیم بر دو و با قطر جمع کنید، فرمول نهایی به صورت زیر است:

C= ½ (π x d) + d

 

منبع: بیتوته

[ad_2]

مطلب پیشنهادی

معرفی رشته ساختمان + بازار کار رشته ساختمان

[ad_1] رشته ساختمان آشنایی با رشته ساختمان صنعت ساختمان سازی در دهه های اخیر پیشرفت …