جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

سامانه پیام کوتاه: 30009900661341

 

زهرا راه گل
اگرچه همه آنها که در تکایا و مراسم های عزاداری حسینی شرکت می کنند به یقین عاشق خاندان پیامبر و ائمه معصومین هستند اما فراموش نکنیم دشمن اگر بخواهد نفوذ کند با هر بهانه ای که امروز دیگر از آن به عنوان جنگ نرم یاد می کنیم وارد می شود.
محرمی دیگر را می گذرانیم. دستجات و هیاتها و تکیه های عزادای سرور و سالار شهیدان همانند سنوات گذشته پرجنب و جوش و سرشار از عشق به ائمه معصومین پذیرای اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان هستند. این روزها غمی را با خود به همراه دارند که شاید در طول سال تجربه نکرده ایم. بی اختیار اشک می ریزیم و ناله می زنیم. عشق حسین و جانفشانی عباس را بیش از هر زمانی در دل داریم. وقت بیشتری برای رفتن به مسجد می گذاریم. اینها نشان افتخاری است که هر ایرانی مسلمان بر سینه خود دارد.
در کنار این مهم توجه به شعایر دینی و مذهبی نیز برای ما از جایگاه ویژه ای برخوردار است. ورود برخی آداب نامتعارف به عزاداری‌ها و غلوگویی از امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل و دیگر یاران واقعه کربلا چه از روی آگاهی و چه ناآگاهانه فرصتی مناسب برای دشمنان است که همواره با ترفندهای مختلف قصد خدشه دارکردن مراسم های سوگواری حسینی را داشته اند. هدف از برپايي مجالس عزاداري در محرم زنده نگهداشتن نهضت عاشوراست، این در حالی است که با تغيير شرايط جامعه در طول سال ها مراسم های محرم نيز دچار تغيير و تحولاتي شده كه نوآوري های بسیاری را به محافل سوگواري کشانده است. تحریف واقعيت هاي صحرای کربلا و عاشورا هدف دشمنان اسلام است و با تفکر نرم افزاری و ورود به این حیطه برآنند تا ضمن تضعیف روحیه شیعی و دینی مردم دیدگاه ها و اعتقادات خود را وارد جامعه دینی و اسلامی ما سازند.
بکار بردن عبارات سخيف با استفاده از موسيقي لس آنجلسي اعتقادات ديني ما را نشانه رفته است. اجرای مداحی های طرب انگيز همراه با نغمه‌هاي مبتذل، استفاده از ابزار و آلات غیر متعارف موسیقی در برخی مجالس، حضور موزیسین های مجالس جشن عروسی در دسته های عزاداری، استفاده از لغاتی چون ساغر، عشقبازی و مستی، تفسیر چهره ائمه برای گریاندن مردم و ... به چالشی بزرگ در این حوزه تبدیل شده است. از طرفی شاهدیم که طی سالهای اخیر برخی مداحان با تاسی از سبك های خوانندگان موسیقی پاپ و با تغییر شعر عین یك ترانه مجلسی را اجرا می کنند. در حالی که این روزها فرصتی مناسب برای خودسازی و جلای روح و جان با تاسی از اهداف والای شهدای دشت کربلاست.
آنچه برخی مداحان مطرح می کنند با آنچه از دین و اسلام به ما رسیده منافات دارد. سبكهاي مداحي آنقدر غني هستند كه نيازي نباشد از موسيقي بيگانه و برخی ابزار آلات موسیقی که با آنها كه همخواني ندارد استفاده گردد. سالها مردم با همين اشعار و سبكهای قدیمی و مرثیه هایی چون باز این چه شورش است گريه كردند که برخی از آنها با جان و روح انسانهای مومن پیوند خورده است. مداحي براي طهارت نفس انسان است همانگونه که وضو نیاز به آب كر دارد مداحي هم با محتوایی پاک ارایه شود و چيزي خارج از چارچوب دین وارد آن نشود وگرنه مداحی از حالت طهارت خارج مي شود. يكي از آسيبهايي كه در این بخش شاهدش هستیم متاسفانه برخي از شعرا از آهنگي خوششان مي آيد و از آن استفاده كرده و بر اساس آن شعر مي گويند كه به محتوی اصل عزاداری امام حسین (ع) آسيب رسانده است. اساسا نمي توانيم كاربرد آهنگها را در سبكها رد كنيم اما اينكه چگونه نوشته واجرا شود مهم است. براي جلب جوانان نياز ي نداريم جاز را وارد دسته ها كنيم.
امر به معروف نهی از منکر و ادامه راه امیر المومنین محور حرکت امام حسین (ع) بوده است. خرافات در آن زمان به گونه ای و اکنون به گونه ای دیگر وارد مجالس عزاداری می شوند. باید دقت کنیم که از مرز دین و اخلاق خارج نشویم و در راستای اهداف امام حسین (ع) امر به معروف و نهی از منکر را در دستور کار داشته باشیم. آن چیزی که امروز به عنوان برخی رفتارهایی خرافی در دستجات دیده می شود را افکار دینی و عمومی و شرع ما نمی پذیرد. لذا باید آگاهی داد تا در ایام محرم از ورود هرگونه خرافی نرم افزاری و سخت افزاری که به شئون قرآن و دین ما لطمه ای وارد می سازد جلوگیری شود.
هرچند معتقدیم پرداختن به مسیر درست عزاداری و دوری جستن از خرافه در این ایام به مجال بیشتر و همچنین بحث کارشناسی نیاز دارد اما در جمع بندی این نوشتار به این نکته بسنده می کنیم که اگرچه همه آنها که در تکایا و مراسم های عزاداری حسینی شرکت می کنند به یقین عاشق خاندان پیامبر و ائمه معصومین هستند اما فراموش نکنیم دشمن اگر بخواهد نفوذ کند با هر بهانه ای که امروز دیگر از آن به عنوان جنگ نرم یاد می کنیم وارد می شود. قطعا عزاداران حسینی خود واقف هستند که کمی تعلل در این زمینه شاید عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. لذا همچنان که عاشورایی هستیم و عاشورایی فکر می کنیم، عاشورایی نیز در مقابل هجمه فرهنگی دشمن استوار و ثابت قدم باشیم.

نوشتن نظرات

تبلیغات در مرزن نیوز

صفحه نخست دیارسبز

روزنامه دیارسبز

چاپ و تبلیغات کندو

چاپ و تبلیغات کندو

صفحه نخست دیارسبز

صفحه نخست دیارسبز

دوربین مداربسته - آریا ایمن

دوربین مداربسته - آریا ایمن