جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

سامانه پیام کوتاه: 30009900661341

زهرا راه گل


سرقت تنها مربوط به اجناس، اقلام، پول، طلا و .... نیست بلکه در اصطلاح معانی و شاخه های مختلفی را شامل می شود.
یکی از این شاخه ها سرقت ادبی، علمی و هنری است. در سرقت ادبی که به نوعی نوشته های خبری را نیز شامل می شود با درج آثاری بدون ذکر منبع، ذکر نام خود بجای نام خالق اصلی اثر، درج تمام یا قسمتی از یک اثر بدون اجازه صاحب آن، سلب حق از صاحب حق و ... مواجه می شویم که از آن بعنوان عملی غیراخلاقی و جرم یاد شده و در جامعه از اعمال ناپسند محسوب می گردد.
سرقت ادبی شامل ترجمه هم می شود. بعضا مشاهده می شود که برخی نویسنده ها و شاعران آثار هنرمندان و نویسندگان خارجی را به نام خود ترجمه و منتشر می کنند به خیال آنکه در ایران صاحبی برای اثر وجود ندارد و چنانچه صاحب اصلی خبر متوجه چنین عملی شود برابر قانون می تواند نسبت به احقاق حقوق از دست رفته خود اقدام و اعلام جرم نماید.
قطعا در هر شغل و حرفه ای سرقتی صورت گیرد جایگاه و منزلت آن دچار تزلزل و از اعتبار آن کاسته و مرتکب شونده عمل خلاف جایگاه و اعتبار خود را از دست می دهد. خواه این فرد شاعر باشد، یا نویسنده، پژوهشگر یا خبرنگار.
وقتی مخاطب آثار شما و دیگران را دنبال کرده و شما و همکاران تان را متهم به کپی برداری و تقلب کند یعنی عتماد مخاطبان از شما و همکاران تان سلب شده است.
کپی کردن قسمتی از یک اثر یا همه آن و انتشار آن به نام خود به واقع نشان دهنده کمبود اعتماد بنفس و عدم توانمندی فرد متخلف است که می خواهد ازهنر، قلم و توانمندی دیگران برای در چشم بودن، توانمندتر بودن و فعال تر بودن خود سواستفاده کند. به واقع او می خواهد خلاء توانمندی و شخصیتی خود را بدین ترتیب پوشش دهد.
کسانی که نویسنده، شاعر، هنرمند و یا خبرنگار واقعی بوده و از جایگاه همکاران خود و حقوقی که در قانون برایشان تعریف شده با خبر باشند هنگامی که از نوشته دیگران وام می گیرند آن را در داخل گیومه و یا پرانتز آورده و در پاورقی اثر نقل قول و یا ذکر منبع کرده و بدین ترتیب هم صداقت خود را نشان داده و هم حقی از دیگری ضایع نکرده اند. افرادی که در هنگام کپی اثر ناشیانه عمل کرده و  تمامی اثر و یا قسمت عمده ای از آن را به نام خود منتشر می کنند خود را بسیار زیرک و توانمند می دانند غافل از اینکه مخاطبان زیرک تر و توانمندتر هستند.
همانگونه که شما مخاطبان همیشگی عرصه خبر می دانید برخی رسانه ها اعتقادی به عدم کپی و جرم بودن عمل فوق و امکان اعلام جرم توسط صاحب اصلی اثر ندارند. بدین ترتیب بسیاری از مواقع شاهد انتشار خبر، یادداشت، مقاله، عکس و ... بدون ذکر منبع و یا نام صاحب اثر هستیم.
در حالی که طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای ( هرگونه کپی برداری مطلب از وب سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد). در این ماده آمده است: « هرکس به طور غیرمجاز داده ای متعلق به دیگری را برباید، چنانچه عین داده‌ ها در اختیار صاحب آن باشد، به جزای نقدی از یک تا بیست میلیون ریال و در غیر این صورت به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.)
در عرصه رسانه در بسیاری از مواقع زحمت، وقت و هزینه ای که برای تهیه یک خبر توسط نویسنده آن صورت می گیرد به راحتی توسط برخی سودجیان نادیده گرفته شده و در کمال تاسف دست به سرقت اثر زده و آن را به نام خود و یا رسانه خود و یا بدون ذکر منبع منتشر می سازند.
نگارنده با توجه به فعالیت در دو حوزه هنر (ترانه سرایی) و خبر بارها شاهد چنین بداخلاقی های هنری و رسانه ای بوده ام. این بداخلاقی ها متوجه اینجانب نیز شده و بعضا شاهد انتشار ترانه ها و یا اخبار تولیدی خود در رسانه های مختلف هنری و خبری با نام دیگری بوده ام!!
در رابطه با ترانه از زمان همه گیر شدن شبکه های اجتماعی و فعالیت گسترده هنرمندان در رشته های مختلف در این شبکه ها بیشتر متوجه اینگونه سرقت شده و در این بین مشاهده شده ابیات و یا تمام یک ترانه اینجانب توسط فردی ربوده و بدون تغییر و یا تغییرات ملموس در آن خود را مالک و صاحب اثر معرفی کرده اند!
بعنوان نمونه می توان به ترانه نفس بکش که توسط اینجانب به آقای ماهان حسینی واگذار شده و یا ترانه باران که به آقای میلاد ابراهیمی واگذار گردیده در برخی سایت های معتبر موسیقی کشور و یا دیگر رسانه ها اشاره کرد. البته با پیگیری های بعمل آمده افراد متخلف نسبت به عمل مرتکب شده پوزش خواسته و ابراز ندامت کردند اما تضمینی برای ادامه این روند توسط دیگر افراد سودجو وجود ندارد. چراکه برخورد جدی توسط مسوولان امر با اینگونه افراد هنرمندنما  صورت نمی گیرد.
در عرصه رسانه نیز متاسفانه شاهد بداخلاقی های متفاوتی هستیم که بعنوان یک نمونه از آن می توان به سرقت خبری اشاره کرد.
پایگاه خبری مرزن نیوز از ابتدای فعالیت خود مبنا را بر حفظ حرمت جایگاه و شخصیت افراد حقیقی و حقوقی و همچنین حفظ امانت و ذکر منبع اخبار قرار داده و تا کنون نیز هیچ گزارش و خبر غیر تولیدی بدون ذکر منبع را منتشر نساخته است. در مقابل طی این مدت بارها شاهد کپی رایت اخبار تولیدی این پایگاه و درج و انتشار آن در برخی رسانه های مجازی و خبرگزاری ها و در پی آن انتشار در برخی جراید به نام رسانه کپی کار بوده ایم!
اگرچه تاکنون نسبت به این اعمال واکنشی نشان نداده و سعی کردیم از کنار آن بگذریم اما گاهی برخی رفتارها دیگر سکوت را جایز نمی دارند و موجب گردیده ضمن حفظ شخصیت و حرمت فرد کپی کار!! این نکته را گوشزد و یادآور شویم که اگر ادعای خوب بودن، برتر بودن، توانمندتر بودن و باسوادتر بودن داریم، این را بدانیم که نباید از اثر و نوشته دیگران کپی و به نام خود به صرف جذب مخاطب بیشتر و جلب رضایت دیگران آن را منتشر سازیم.
وقتی شما وقت می گذارید و خبری را بصورت اختصاصی از فرد مسوولی گرفته، نوشته، تایپ و در رسانه خود منتشر می کنید و پس از آن خبر مورد نظر را در یک خبرگزاری عینا و تماما بدون ذکر منبع مشاهده می کنید و در پی آن نیز در رسانه دیگری آن را بدون منبع می خوانید گویا چیزی را از شما به سرقت برده باشند متاثر می شوید. حتی مشاهده می کنید با دستکاری در تاریخ و ساعت خبر به مخاطب القا می کنند که قبل از شما خبر را منتشر کرده اند!!!! اما آیا به این اندیشیده اند که شاید مخاطب را فریب داده باشیم اما مصاحبه شونده که میداند این خبر را چه کسی از او گرفته و ابتدا در کدام رسانه منتشر شده است.
متاسفانه این اتفاق را شاهد بوده و اگرچه "عکس از صفحات خبر منتشر شده در دو تاریخ متفاوت" آنهم بدون ذکر منبع در یکی از رسانه های مجازی را در اختیار داریم و انتشار خبر در خبرگزاری نیز عینا پس از انتشار در مرزن نیوز و نشریه مکتوب صورت گرفته، اما بر رسالت خود که همانا حفظ حرمت و شخصیت افراد بوده مانده و از انتشار آنها و نام افراد خودداری می کنیم! باشد که پس از این دیگر شاهد چنین بداخلاقی های رسانه ای نباشیم. اگر ادعای توانمندتر بودن و با سوادتر بودن داریم از تراوشات ذهنی، از توانمندی و قلم خودمان بهره گرفته و چشم به آثار دیگران نداشته باشیم.
یادمان باشد سطح تحصیلات انسانها به هیچ وجه دلیل بر میزان توانمندی و شعور آنها نیست. بکوشیم از آنچه داریم و آنچه می دانیم درست استفاده کنیم. به حاصل زحمات و حقوق دیگران احترام بگذاریم. زمانی می توانیم ادعای برترین و بهترین داشته باشیم که نه کسی را تخریب و تضعیف کنیم و نه از آثار دیگران به نام خود استفاده کنیم.  
یا چنان باش که می نمایی
یا چنان بنمای که باشی....

نظرات   

0 #4 خبرنگار شبکه نیوز 1394-06-27 01:20
خانم راه گل دقیقا" مشخص در چالوس به چه کسی شما اشاره نموده اید . این فرد همیشه به دنبال زیادی خواهی و تصاحب جایگاه در چالوس برای خودش و اطرافیانش هست ، مسوولین چالوسی او را همیشه لمس می کنند و بخوبی می شناسند
این خبرنگار غیر بومی به قول شما در چالوس بدنیال ((خلاء توانمندی و شخصیتی خود را بدین ترتیب می خواهد پوشش دهد)) .
نقل قول کردن
-1 #3 آشنا 1394-04-07 16:53
سلام و خسته نباشید.

یادم میاد چندسال پیش یکی از نویسنده های استان قسمت اعظمی از نوشته استاد مومن توپاابراهیمی را تصاحب کرد و تو کتابی به نام خودش چاپ کرده بود
بگذرید
پاینده و سربلند باشید
نقل قول کردن
-1 #2 همکار شما 1394-04-06 20:02
سلام و خسته نباشید خدمت شما همکار گرامی
کاش اعلام می کردید . من خبر رو تو رسانه ای دیگه خونده بودم . سکوت باعث ادامه این رفتارها میشه.

___________________________________________

با سلام
امروز خبر مذکور از سایت مورد نظر حذف شد!! (البته در دو مرحله حذف و مجددا درج گردید!!)ولی عکس از درج خبر در خبرگزاری و همچنین سایت خبری مورد نظر در دو تاریخ مختلف (پنج شنبه 4 تیر و دوشنبه اول تیر) موجود است که خود بیانگر حقیقت می باشد. منتشر نکردیم چون به حفظ آبرو و حرمت افراد معتقدیم. انشاله دیگر شاهد چنین رفتارهای غیراخلاقی در برخی رسانه ها نباشیم.
نقل قول کردن
-1 #1 م.ت.ا 1394-04-05 22:58
سرکار خانم راه گل ! تحلیل ارزشمند و خواندنی شما بسیار دلنشین بود و در عین حال تأسفم را بر انگیخت .مولوی میگه :
کار نیکان در قیاس از خود مگیر- گرچه باشد در نوشتن شیر شیر.امانت داری در کار و شغل از جمله ی فتوت و جوان مردی به حساب می آید .امید که امانت داری چون سیمرغ و کیمیا مبدل به افسانه نشوند.بهره گیری از آثار دیگران در عرصه ی قلم مرسوم است اما روشمندی خاص خود را دارد مثلا وقتی سعدی تصمیم گرفت از یک بیت از اشعار فردوسی استفاده کند سرود:چنین گفت فردوسی پاک زاد / که رحمت بر آن تربت پاک باد :« میازار موری که دانه کش است /که جان دارد و جان شیرین خش است »
درود بر سعدی که امانت داری کرد و الگوی مناسبی برای ماشد.
نقل قول کردن

نوشتن نظرات

تبلیغات در مرزن نیوز

صفحه نخست دیارسبز

روزنامه دیارسبز

چاپ و تبلیغات کندو

چاپ و تبلیغات کندو

صفحه نخست دیارسبز

صفحه نخست دیارسبز

دوربین مداربسته - آریا ایمن

دوربین مداربسته - آریا ایمن