جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

سامانه پیام کوتاه: 30009900661341

یادداشت: زهرا راه گل
جاده چالوس بعنوان یکی از جاده های زیبا و منحصربفرد کشور که شهرتی جهانی هم دارد، علاوه بر برخورداری از چشم انداز بسیار زیبا و مواهب طبیعی بکر چون جنگل، کوه، رودخانه، آبشار و ... که سالانه میلیونها مسافر و گردشگر را جذب خود می کند، به دلیل شاهراه ارتباطی پایتخت و استانهای شمالی کشور از اهمیت و جایگاه خاص و ویژه ای نیز برخوردار می باشد. این امر موجب شده تا مسافرانی که قصد سفر به استانهای گیلان، گلستان و حتی خراسان را داشته باشند ترجیحا از این جاده زیبا تردد کند.

در این مسیر، اولین نقطه از شمال کشور که پذیرای مسافران است، بخش و شهر مرزن آباد می باشد. این خطه از شهرستان چالوس با برخورداری از قدمتی دیرین و تاریخی بعنوان اولین بیعتگاه علویان شاید جزو معدود شهرها و مناطق کشور باشد که در طول سال حجم عظیمی از مسافر را در خود می بیند. مسافرانی که پس از گذر از این شهر وارد شهر چالوس شده و سپس به سمت دیگر شهرهای شمالی تقسیم می شوند.
شهر چالوس نیز به دلیل واقع شدن بین جنگل و دریا بعنوان یکی از شهرهای مهم گردشگری در منطقه هم این روزها شاهد حجم عظیمی از مسافر است. مسافرانی که عمدتا در سواحل ساعات و روزهای فراغت خود را می گذرانند.
انبوه مسافر در تعطیلات 4 روزه عیدسعیدفطر در منطقه شاید در طول سالهای گذشته در سطح شمال کشور بی سابقه بوده، به طوری که زمان یکطرفه شدن جاده به بیش از دو روز طول کشید.  اگرچه هرساله استانها و شهرهای برتر در امر گردشگر و مسافرپذیری اعلام می شوند، اما کاش مناطق و شهرهایی که بیشترین آسیب را می بینند هم معرفی شده و بر همان اساس نیز بودجه و اعتبارات خاص جهت رفع مشکلات موجود و ایجاد بسترها و زیرساختهای گردشگری و عمرانی در آنها تخصیص یابد.
اینکه مردم شهرستان چالوس مردمی میهمان نواز، خونگرم و مهربان هستند شکی نیست، این مردم در طول سالها ثابت کردند تحت هر شرایطی میزبان شایسته ای برای مسافران بوده و هستند. این شرایط بعضا بسیار سخت و طاقت فرسا بوده و زندگی آنان را نیز دچار اختلال کرده اما سختی ها را به جان خریدند و شرایط را برای آسایش و آرامش مسافران فراهم ساختند.
تعطیلات اخیر که به مناسبت عیدسعید فطر 4 روزه اعلام شده موجب شد تا یکی از بی سابقه ترین و پرحجم ترین حضور مسافر و ترافیک در محور کندوان و به تبع آن شهر و بخش مرزن آباد و همچنین چالوس را شاهد باشیم. شاید همین 4 روز کافی باشد تا این شهرستان بعنوان مسافرپذیرترین شهرستان کشور در ایام تابستان هم معرفی شود، اما براستی به چه قیمتی؟؟
مسافرت 20 ساعته در محور کندوان، یکطرفه شدن دو روزه جاده آنهم از داخل شهر مرزن آباد، اختلال در تردد راه بیش از 40 روستای بخش و همچنین شهر مرزن آباد، خانه نشین شدن شهروندان و گرفتار ماندن روستائیان، عدم امکان امدادرسانی به مسافران سطح محور و روستاهای حاشیه جاده، لبریز شدن سواحل شهرستان از مسافر و عدم توجه به مردم بومی، سخت شدن تردد راه های روستاهای بخش مرکزی بویژه در حاشیه کمربندی و ... در کنار انبوهی از حجم زباله در سطح شهرستان بویژه مسیر محور کندوان در حوزه بخش مرزن آباد و روستاهای آن که چهره نازیبایی را به منطقه داده، همگی از اثرات و پیامدهای ناخوشایند تعطیلات اخیر است که شاید اگر مدیریت صحیح در چگونگی سفر در این محور صورت می پذیرفت کمتر شاهد این مشکلات بودیم.
در هر صورت و با هر سختی مسافر به مقصد خود رسید، از امکانات و تجهیزات موجود استفاده کرد، تعطیلات خود را با شادی و نشاط سپری کرده و با کوله باری از خاطرات شیرین شهرستان ما را ترک می کند، اما آنچه برای مردم بومی باقی ماند حسرت حضور چندساعته در دل طبیعت، در روستاهای اجدادی شان، در سواحل و تفرجگاه ها و ... است. شاید بومی ها در این چند روز به اندازه چند سال در منازل خود فیلم دیدند و تخمه شکستند و خوابیدند!! چون به دلیل یکطرفه بودن جاده چالوس از داخل شهر مرزن آباد نه اجازه تردد به سمت روستاهای شان را داشتند، نه امکان حضور در طرح دریا، نه امکان استفاده از تفرجگاه ها و ... ( اکثر مردم چالوس از اهالی روستاهای تابعه بخش مرزن آباد بوده که راه های ارتباطی آنها به زادگاه شان عمدتا از داخل شهر مرزن آباد، دوراهی طویر و منطقه دزدبن می باشد. همچنین روستاهای بالادستی چون سیابیشه، هریجان، ولی آباد و ...)
روزهای دوشنبه و سه شنبه قصد سفر به روستا را داری تا تعطیلات خود را به آرامی در دل طبیعت بکر روستای اجدادی ات سپری کنی اما جاده آنهم از داخل شهر یکطرفه بوده و امکان رفتن به روستاهای منطقه نیست. حجم خودرو مجبورت می کند به سختی و تحمل مشقت فراوان به چالوس برگردی. ساعت ده شب سه شنبه به ساحل چالوس مراجعه می کنی تا لااقل شام را به اتفاق خانواده و دوستان در گوشه ای از داخل طرح و محیطی خانوادگی سپری کنی و ساعتی بعد سرت را در منزل خود بر بالین بگذاری، اما با دیدن پلاک(  72 ن  ) از ورودت جلوگیری و خودروهای بعدی با پلاک های 22 و 68 اجازه ورود می یابند!! اعتراض می کنی و می شنوی که داخل طرح متعلق به مسافر است! ترجیح می دهید در حاشیه خارج طرح که به شدت شلوغ هم بوده نایستید و رفتارهای ناشایست برخی مسافران را شاهد نباشید. تجربه شبهای قبل در تفرجگاه ساحلی و نمک آبرود و سختی های مسیر رفت و برگشت آن هم موجب شد تا از رفتن به آنجا صرف نظر کنی!! می ماند ساحل نوشهر، با شک و تردید که آیا مجوز ورود می یابی یا خیر عازم می شوی، البته از ورودت آنهم ساعت 11 شب به سیترای نوشهر جلوگیری نمی کنند! می پرسی با این حجم مسافر چگونه به ما که پلاک چالوس هم هستیم اجازه ورود می دهید؟ می گویند شما بومی هستید، ساعتی می مانید و می روید، باید به فکر چگونگی اسکان شبانه مسافر در داخل طرح باشیم!! اگرچه به سختی جایی برای نشستن روی شن های ساحل پیدا می کنی اما خوشحالی که حداقل سهم تو از تعطیلات همین دقایق کوتاهی است که بعضا قطره های جا مانده از موج دریا را بر صورت خود حس می کنی! و این بود تمام سهم ما از تعطیلات!
مسوولان محترم استانی و کشوری، آیا می دانید مردم  شهر و روستاهای بخش مرزن آباد در این چند روز چه کشیدند؟ آیا میدانید چند بیمار محتاج به پزشک به دلیل یکطرفه بودن جاده ساعتها از درد به خود پیچیدند؟ آیا می دانید چند زن باردار در روستاها این روزها را با دلهره و ترس گذراندند؟ آیا می دانید به دلیل قطع بودن دوروزه تلفن های ثابت و همراه روستاهای کوهستان که توسط دزدان وقت نشناس صورت گرفت! و یکطرفه بودن جاده چند پدرومادر چشم انتظار فرزندان خود بوده و هیچ راه برقراری ارتباط هم نداشتند تا از سلامتی آنها باخبر شوند؟ آیا می دانید چند درصد مردم شهر مرزن آباد این روزها از منزل خود خارج نشدند؟ آیا می دانید شهروندان چالوس به دلیل ازدحام مسافر به دلیل عدم امکان سفر به دیگر نقاط منطقه حتی از امکانات شهرستانی خود هم بهره کافی نبردند و به هرکجا مراجعه کردند پس از مسافر در اولویت دوم قرار گرفتند؟
پس سهم بومی ها از تعطیلات چه بود؟ براستی آیا نمی توان اینگونه سفرها را مدیریت و برنامه ریزی کرد تا بومی ها هم از تعطیلات خود لذت ببرند؟ تعطیلات این روزها اگر به کام مسافران شیرین بوده و خواهد بود، اما کام بومی ها را تلخ کرده و شاید تا مدتها مردم شهرستان بویژه شهر و بخش مرزن آباد تبعات ناشی از حضور اینهمه مسافر، ترافیک سنگین و یکطرفه شدن دو روزه جاده از اذهان آنها پاک نشود.
مسوولین محترم استانی و کشوری، آیا وقت آن نرسیده که فکری اساسی برای محور کندوان و آزادراه تهران شمال کنید؟ آیا وقت آن نرسیده که در تقسیم اعتبارات خود تعریض مرکز شهر مرزن آباد که مسافران شمال کشور و شهرستان کلاردشت در آن نقطه تقسیم می شوند را هم ببینید و به درخواستهای چندساله مسوولان شهری آن پاسخ مثبت دهید؟ آیا وقت آن نرسیده به شهرستان گردشگرپذیری چون چالوس که بیشترین سهم را در جذب گردشگر مازندران دارد را بصورت ویژه ببینید و با تخصیص اعتبار امکان ایجاد بسترهای توسعه گردشگری آن را فراهم سازید تا بومی ها هم بتوانند از آن استفاده کنند؟
مسوولان محترم استانی و شهرستانی، لطفا آسایش و آرامش بومی ها را در اولویت قرار دهید. این امر با توجه بیشتر و همکاری با مسوولان شهرستان چالوس در ایجاد بسترهای توسعه فراهم خواهد بود. لطفا شهرستان چالوس و مردم قدرشناس و میهمان نوازش را دریابید...

نظرات   

0 #10 حمیدی 1393-08-14 15:02
سلام خانم راه گل
با تشکر از شما که مشکل مردم را به گوش مسئولین می رسانید
نقل قول کردن
-1 #9 كيادلیری از کرج 1393-07-24 19:30
با شما موافقم و متاسفانه ما که اینوریم جرات نمی کنیم تعطیلات به پدر و مادر سر بزنیم و حتما باید مرخصی زودتر و یا با تاخیر بگیریم.
ضمنا اگه خوب برن نیاز به یکطرفه و این داستانها نیست ولی متاسفانه رانندگی برخی دوستان.....
نقل قول کردن
-1 #8 سام 1393-07-24 05:11
باسلام درودلطفا جاده ای کمربندی ازقبل مرزن آباد بزنند به سمت کلاردشت بارترافیکی کاسته میشود همچنین پهن کردن جادها ازاول بلوارتامجلار
نقل قول کردن
-2 #7 علی افشین 1393-06-27 11:49
باسلام و احترام مثل همیشه گویا ورسا و زبان حال عموم مردم متشکر
نقل قول کردن
-2 #6 شریعت 1393-06-06 07:42
سلام .درود فراوان برشما که حرف دل مردم را زدید.پاینده و بر قرار باشید.
نقل قول کردن
-1 #5 کامبیز شمس 1393-05-26 19:38
درود
دست مریزاد بر بانوی بزرگ کوهستان .خودمانیم اگر گوش شنوایی از مسئولین سراغ داری به ما هم خبر بده .
به هر حال رسالت خبر نگاری همین است و بس .
بدرود و شادزی
نقل قول کردن
-1 #4 سمیه حاجی نجفی 1393-05-21 09:33
سلام
خانم راه گل متشکرم از توجه جنابعالی
ولی یه پیشنهاد دارم یه کادر دائم در صفحه باز کنید که همه بتونند مشکلات اینچیننی بدون اینکه موضوع مورد بحث تخصصی و در مورد یک موضوع خاص باشد که خبرنگار رو به سمتی که مورد بحث هست سوق دهد که مشکلات مردم حل شود و هم به یک موضوع اشاره نشه که اگر کسی انتقادی یا پیشنهادی در زمینه ای داشت بتونه راحت مشکلاتشو مطرح نماید که مسوولان با اطلاع رسانی جنابعالی و همکارانتان رسیدگی نمایند در ضمن حتما نباید یه اتفاقی بیافتد بعدش عنوان و رسیدگی شود چرا نباید جلوی بعضی از اتفاقا رو قبلش بگیریم یا توسط مسوولان امر رسیدگی و پیش بینی شود که دیگر متوجه همچین مشکلاتی نشویم
متشکرم
نقل قول کردن
+1 #3 خبرنگار 1393-05-14 22:53
سلام و تشکر از بابت یادداشت شما
این مسئولین باید کفش های آهنین خود را بپا کنند و یکبار برای همیشه وضعیت را مشخص سازند
مطمئنا این مطالب چنانچه به گوش شنوایی برسد، معطل نخواهد ماند..
آرزو میکنم این گوش شنوا به سرعت پیدا شود و درد مردم چالوس برای همیشه مورد درمان قرار گیرد انشاله...
نقل قول کردن
-1 #2 ردایی 1393-05-14 00:35
درود بانو . هرچند گزارش های رسانه ها بعید میدونیم روی مسوولان تاثیری بگذاره همین که مشکلات را انعکاس می دهید سپاسگزاریم
نقل قول کردن
-1 #1 زال نژاد 1393-05-13 09:03
سلام خانم راه گل . تشکر بابت اینکه حرف دل ما را زدید . مطمئن باشید حالا حالا ها این مشکل را خواهیم داشت . شاید نوادگان ما درست شدن وضعیت جاده کندوان را ببینند از ما که گذشت
نقل قول کردن

نوشتن نظرات

تبلیغات در مرزن نیوز

صفحه نخست دیارسبز

روزنامه دیارسبز

چاپ و تبلیغات کندو

چاپ و تبلیغات کندو

صفحه نخست دیارسبز

صفحه نخست دیارسبز

دوربین مداربسته - آریا ایمن

دوربین مداربسته - آریا ایمن