جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

سامانه پیام کوتاه: 30009900661341

مرزن نیوز/ " تپه کلار " کلاردشت با قدمت شش هزار ساله به دلیل بی توجهی و هجوم شبانه سوداگران عتیقه در آستانه تخریب و تجاوز قرار گرفته است و تداوم این روند، حلقه هایی از تاریخ و تمدن منطقه را دستخوش فراموشی می کند.

تپه كلار باتوجه به سابقه دیرینه ای که دارد یکی از نادر تپه های تاریخی است که در ارتفاعات بالای 1200 متری از سطح دریای آزاد قرار دارد ولی واگذاری 25 هکتار از حریم تپه کلار به آزادراه تهران – شمال و تردد هزاران دستگاه وسیله نقلیه، ناقوس مرگ این تپه تاریخی را به صدا درآورده است.
تپه کلار درمعرض تخریب
تپه تاریخی کلار به خاطر بی توجهی متولیان میراث فرهنگی و دیگر مسئولان منطقه در معرض تخریب و تجاوز قرار دارد.
یک شهروند کلاردشتی با اشاره به روند تجاوز به این تپه می گوید، بیشتر شبها کسانی که به دنبال عتیقه های زیرخاکی هستند به این تپه می آیند و هرچه بیشتر زمان می گذرد عرصه براین تپه تنگتر می شود.
فرهاد کریمایی عضو کمیته پیگیری مطالبات کلاردشت بااشاره به حفظ وحراست از تپه کلار گفت: تپه کلار هویت تاریخی ما مردم کلارشت است که درکنار قله های معروف علم کوه وتخت سلیمان، دشت وکوه جنگل آن را کامل می کند.
وی  گفت: باتوجه به موقعیت ویژه ای که این شهرستان در زمینه گردشگری دارد، می توان به نحو احسن از پتانسیل این تپه تاریخی برای جذب گردشگر استفاده کرد، مهمتر اینکه در مجاورت این تپه ارزشمند 25 هکتار زمینی است که از متولیان منابع طبیعی این خواسته را داریم تا با واگذاری این زمین به سازمان میراث فرهنگی، زمینه ایجاد گردشگری درمحدوده تپه را فراهم کرد.
محمد معصومی فرماندار کلاردشت درخصوص تپه تاریخی کلار گفت: هویت ما و هر منطقه در کشور به گذشته و آثاری که از پیشینیان ما در دل خاک این مرز و بوم بدست می آید، بر می گردد.
تپه کلار شناسنامه تاریخی شمال است
وی اظهار داشت: تپه تاریخی کلار نیز یکی از همین نمونه هاست، این تپه تنها متعلق به کلاردشت نیست، بلکه شناسنامه تاریخی شمال کشورمان است که متأسفانه با بی توجهی متولیان حفظ آثار ملی قرار گرفته و در حال تخریب است.


معصومی در ادامه افزود: فرمانداری آمادگی این را دارد تا با کمک میراث فرهنگی بتوانیم 25 هکتار از زمین های ملی واگذاری به سازمان های حقیقی و حقوقی را برای احداث مجتمع بزرگ فرهنگی وگردشگری فراهم کنیم.
فرماندار کلاردشت به متجاوزان به حریم تپه و قاچاقچیان عتیقه هشدار داد.
فرشاد جعفری رئیس شورای شهرستان کلاردشت نیز گفت: در مجاورت این تپه زمین هایی وجود دارد که اگر اجازه داده شود، ساخت و ساز در آن صورت گیرد این تپه تاریخی ازبین خواهد رفت.
واگذاری 25 هکتار از اراضی حاشیه تپه کلار به آزادراه
وی افزود: بنابراین شورای شهرستان سعی خواهد کرد تا با کمک کمیته پیگیری مطالبات کلاردشت نه تنها اجازه نخواهد داد ساخت و ساز در حریم 200 متری صورت گیرد بلکه پیگیر بازپس گرفتن 25 هکتار از زمین واگذار شده به آزاد راه - تهران شمال را که مصوبه مجلس و دولت برای ابطال آن وجود دارد، اقدام کند.
علی دراسرایی رئیس شورای شهر کلاردشت با انتقاد از بی توجهی سازمان میراث فرهنگی وگردشگری استان نسبت به تپه تاریخی کلار گفت:  متأسفانه سازمان گردشگری و میراث فرهنگی استان مازندران به وظیفه اش درقبال حراست از مجموعه آثار باستانی و فرهنگی منطقه احساس مسئولیت نمی کند.
مرگ تدریجی تپه کلار
دراسرایی درادامه بابیان اینکه تپه کلار در معرض تخریب وتجاوز است گفت: حریم تپه کلار 200 متر است و اگر برای آن نشود فکری کرد، این حریم شاید به زیر 100 مترهم برسد واین یعنی مرگ تدریجی تپه تاریخی کلار خواهد بود.
رئیس شورای شهر کلاردشت با اشاره به زمین ملی 25 هکتاری در مجاورت تپه گفت: مردم خواهان بازگشت این زمین به شهرداری هستند تا طرح گردشگری در آن اجرا شود و شورای شهر نیز ازطریق مکاتبات رسمی، این خواسته مردم را به مسؤلان منابع طبیعی ودیگر متولیان مرتبط با گردشگری اعلام کرده است.
وی عنوان کرد: اجازه نمی دهیم زمین 25 هکتاری به دیگر سازمان های دولتی وغیر دولتی واگذار و یا در محدوده دویست متری تپه ساخت وساز شود.


مدیرکل منابع طبیعی غرب مازندران درخصوص زمین 25 هکتاری محدوده تپه کلار گفت: زمین مورد نظر بابت تأمین بخشی از بودجه آزادراه تهران شمال به بنیاد واگذار شده است وبرای این زمین سند دارند.
اسحاق عطایی افزود: بنیاد تمایلی به تصرف ندارد و نظر بنیاد این است که اگر دولت هزینه های بنیاد را بپردازد، زمین را برمی گرداند و درحال پیگیری هستیم تا زمین برای اجرای طرح گردشگری برگردد.
تپه کلار باارزش ترین محوطه باستانی
دکتر سید مهدی موسوی سرپرست هيات كاوش باستان شناسي تپه كلار، با اشاره به مطالعات انجام گرفته بر روي اين تپه تاریخی گفته است: این تپه یکی از باارزش ترين محوطه باستاني است که درغرب مازندران قرار دارد و افق هاي مهمي را پيش روي باستان شناساني كه به مطالعه شمال ايران و حوزه درياي خزر علاقمندند، خواهدگشود.
موسوی گفت : این تپه باستانی که در دشت وسیع کلاردشت واقع است، يكي از ويژگي هاي مهم اين محوطه باستاني است كه در كمتر محوطه اي در كشور مي توان نمونه آن را يافت، تداوم و پيوستگي استقرار انسان در طول قريب به 6 هزار سال است که در آن زندگی می کرده اند.
وی افزود: نتايج آزمايشات بر روي نمونه هاي استخوان و ذغال به دست آمده از لايه هاي تحتاني تپه كلار توسط دانشگاه آكسفورد انگلستان، تاريخ آن را به اوايل هزاره چهارم پيش از ميلاد مسيح يعني 6 هزار سال قبل مربوط مي داند و مطالعات اين لايه نگاري نشان داده است كه سكونت در اين محوطه از زماني كه نخستين ساكنان در آن سكني گزيده اند بدون انقطاع ادامه داشته است و اين امر گواه روشني بر شرايط مساعد طبيعي اين منطقه است. / خبرگزاری مهر /

نوشتن نظرات

تبلیغات در مرزن نیوز

صفحه نخست دیارسبز

روزنامه دیارسبز

چاپ و تبلیغات کندو

چاپ و تبلیغات کندو

صفحه نخست دیارسبز

صفحه نخست دیارسبز

دوربین مداربسته - آریا ایمن

دوربین مداربسته - آریا ایمن