جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

سامانه پیام کوتاه: 30009900661341

مرزن نیوز/ قطعه چهار آزادراه پردغدغه تهران – شمال با گذشت حدود سه دهه بهره برداری شد اما دریافت عوارض، حلاوت و شیرینی این آزاد راه را بر کام بومی های منطقه تلخ کرده است. آزادراه تهران شمال که از سال ۷۶ در قالب چهار قطعه و فاز کلید خورد و تنها یک فاز آن بهره برداری شده است و دریافت عوارض در این قطعه از روز پنجشنبه گذشته اجرایی شد.
باید حاشیه نشین شهرستانهای مجاور آزادراه تهران - شمال در قطعه ۴ باشید تا رنجی را که سالها بر اثر ساخت این آزادراه بر مردم رفته است، لمس کنید، مشکلات ناشی از تخریب طبیعت و محیط زیست از یکسو، آلودگیهای رودخانه بزرگ چالوس بر اثر فعالیت های معدنی، آلودگیهای صوتی، تخریب و رانش های متعدد همه و همه از جمله مسائلی است که اهالی منطقه آن را در سالهای ساخت قطعه ۴ آزادراه تجربه کرده اند.
تحمل این سختی با این امید که مشکلات تردد در جاده قدیمی و حادثه خیز کندوان با بازگشایی آزادراه حل می شود، لبخندی از امید را بر چهره بومی های منطقه می نشاند اما بهره برداری از قطعه چهار آزادراه تهران شمال و دریافت عوارضی که از چند روز قبل اجرایی شد، بار دیگر کام حاشیه نشینان را تلخ کرده است.
هرچند قانونی برای گرفتن عوارض در قطعه آزادراه تهران – شمال وجود ندارد اما بر اساس تفاهمنامه بین بنیاد مستضعفان و وزارت راه و شهرسازی دریافت عوارض اجرایی شد.
مبلغ عوارض تردد هر دستگاه خودرو سواری ۳۰ هزار ریال و وانت، مینی بوس و اتوبوس ۶۰ هزار ریال تعیین شده است و جریمه پرداخت نشدن عوارض نیز ۲۰۰ هزار ریال بیان شده است
مبلغ عوارض تردد هر دستگاه خودرو سواری ۳۰ هزار ریال و وانت، مینی بوس و اتوبوس ۶۰ هزار ریال تعیین شده است و جریمه پرداخت نشدن عوارض نیز ۲۰۰ هزار ریال بیان شده است.  
اعمال و دریافت عوارض در قطعه چهارم آزادراه تهران  چالوس با واکنش بومیان منطقه و مسئولان شهرستانهای نوشهر، چالوس و مرزن آباد مواجه شده است  به اعتقاد این عده، دریافت این عوارض برای بومی های منطقه که در روز چند نوبت از مسیر تردد می کنند سنگین است و باید استثنائاتی در این زمینه قائل شود.
صابر سام دلیری رئیس شورای اسلامی شهرستان چالوس در گفتگو با خبرگزاری مهر اشاره به ارسال نامه ای در زمینه دریافت عوارض قطعه ۴ آزادراه به استاندار مازندران یادآور شد: با توجه به بازگشایی آزادراه مسیر تهران – شمال در محدوده قطعه چهارم چالوس – مرزن آباد که تلاش اما دریافت عوارض شیرینی و حلاوت این اتفاق را برای مردم منطقه کرده است.
وی اظهار داشت: دریافت اینگونه عوارض قانونی است اما نه برای آزادراه ای که فقط ۳۰ کیلومتر و آنهم در محدوده یک شهرسان از شهر چالوس تا مرزن آباد واقع شده است.
وی تصریح کرد: آیا این انصاف است که یک فرد در حوزه این شهرستان که چندین بار این مسیر را طی می کند در زیر بار این هزنیه رود، آن هم با توجه به حجم مشکلاتی که احداث این آزادراه بر مردم این شهرستان و این مطنقه تحمیل کرده است و هنوز هم اثرات سو و منفی آن وجود دارد و باید برای افراد بومی تصمیمی گرفته شود.
رئیس شورای اسلامی شهرستان چالوس بیان داشت: مبنای محاسبه دریای عوارض بر اساس هزنیه ساخت این چند کیلومتر است، آیا هزینه های انسانی اعم از اجرای پروژه یا قراردادن هزینه های غیر ضروری و اضافی از  پیمانکار هم باید بر گردن استفاده کنندگان از این آزادراه و بالاخص مردم بومی اداخته شود.
در روزهای اخیر مسئولان شهرستان چالوس و مرزن آباد نیز نسبت دریافت عوارض از بومیان منطقه در قطعه چهارم آزادراه تهران – شمال واکنش منفی نشان داده اند و حجت الاسلام محمد مهدی راشدی امام جمعه چالوس در خطبه ای نماز جمعه، خواستار اتخاذ تصمیم مناسب از سوی مسئولان استان برای رفع این مشکل شدند.
محمد ناصر زندی فرماندار چالوس نیز به خبرگزاری مهر می گوید: بارها با مسئولان کشوری مذاکره کردیم اما نتیجه نداد و دریافت عوارض مربوط به قرارداد بین وزارتخانه و آزادراه است اما همچنان پیگیری های خود را ادامه می دهیم.
قطعه ۴ آزادراه تهران – شمال محدوده چالوس تا مرزن آباد محل تردد روستاییان شهرستانهای کلاردشت، مرزن آباد و روستاییان بخش کجور نوشهر است که هر روز مجبورند چندنوبت از آن عبور کنند.
قطعه ۴ آزادراه تهران – شمال محدوده چالوس تا مرزن آباد محل تردد روستاییان شهرستانهای کلاردشت، مرزن آباد و روستاییان بخش کجور نوشهر است که هر روز مجبورند چندنوبت از آن عبور کنند
در عین حال، قاسم احمدی نماینده مردم نوشهر، چالوس و مرزن آباد در مجلس نیز با اشاره به آغاز فعالیت عوارضی در قطعه چهارم آزادراه تهران ـ شمال معتقد است، بومیان منطقه نباید عوارضی پرداخت کنند.
وی با اشاره به تردد هر روزه بومیان منطقه در این مسیر گفت: پرداخت این عوارض سبب تحمیل هزینه اضافی بر بومیان منطقه می شود و باید از پرداخت آن معاف شوند.
دکتر محسن قمی استاد دانشگاه آزاد نوشهر و چالوس و دارای سابقه نظارت بر ساخت قطعه چهارم آزادراه تهران شمال نیز به خبرنگار مهر بیان اینکه در زمینه اقتصادی، هزینه و درآمد، کاری که الان در آزادراه انجام می شود، درست است ولی نکاتی مانند - پرداخت هزینه های سوء مدیریت در آزادراه در عوارض جای تامل دارد.
وی بیان داشت: هزینه های ساخت بسیار بیشتر از این بوده است، یعنی در سالیان طولانی نیز این هزینه ها از عوارض تامین نخواهد شد و می تواند فقط صرف تعمیر و نگهداری آزادراه شود با این حال،  جاده فعلی بسیار ناایمن است و احداث آزادراه باید به عنوان یک پروژه ملی از طریق وزارت راه تامین اعتبار شود.
- قمی بیان داشت: در غرب مازندران نباید فقط به یک آزادراه نصفه و نیمه بسنده کرد بلکه خطوط ریلی و مسیرهای جاده ای جدیدتر به تناسب جمعیت شناور که کاملا کارشناسی شده باید جزو مطالبات مسئولان و مردم منطقه باشد.
به گزارش مهر، قطعه چهارم آزادراه تهران شمال از  حدود دو سال پیش مورد بهره برداری موقت قرار گرفته است، اما در این مدت،  درپی بارندگی ها، شاهد ریزش و رانش کوه است و همواره مسدود می شود و و سرانجام با رفع برخی نقایص از بعد از عید فطر دوباره بازگشایی شده و به زیر بار ترافیک رفته است.
 صرفه جویی‌های ملی و عمومی شامل سوخت، ‌استهلاک، زمان، تصادفات، اشتغال زایی، توسعه صنعت توریسم و صنایع کشاورزی و تبدیلی با توجه به پتانسیل بالای موجود در منطقه شمال، ایجاد راه ارتباطی سریع و ایمن برای چهار فصل سال، کوتاه شدن مسیر عبوری در مقایسه با جاده موجود، افزایش ظرفیت عبور نسبت به راه فعلی، کاهش زمان مسیر،   کاهش شیب طولی مسیر از جمله مزایایی است که قرار است با تکمیل آزادراه تهران - شمال، نصیب شمالیها شود. / علیرضا نوری کجوریان - حسن قمی/

نوشتن نظرات

تبلیغات در مرزن نیوز

صفحه نخست دیارسبز

روزنامه دیارسبز

چاپ و تبلیغات کندو

چاپ و تبلیغات کندو

صفحه نخست دیارسبز

صفحه نخست دیارسبز

دوربین مداربسته - آریا ایمن

دوربین مداربسته - آریا ایمن