جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

سامانه پیام کوتاه: 30009900661341

مرزن نیوز/ جلسه کمیته پسماند استان مازندران پیرامون احداث کارخانه بیوگاز با حضور مدیرکل دفتر امور شهری و اعضای کمیته پسماند استان، فرمانداران و شهرداران چالوس و کلاردشت، اعضای شورای اسلامی شهر و روسای ادارات منابع طبیعی و محیط زیست چالوس، نماینده شرکت سوئدی و سرمایه گذار بخش خصوصی در شهرداری چالوس برگزار شد.
رییس شورای اسلامی شهر چالوس در حاشیه این جلسه در گفتگو با مرزن نیوز با بیان اینکه از مدتها قبل به دنبال این بودیم که بحث زباله و کارخانه بیوگاز به سرانجام برسد گفت: با شرایط موجود، سرمایه گذار اعلام آمادگی کرده و تسهیلات بانکی نیز آماده است. اما تا کنون درگیر مشخصات فنی پروژه بودیم که در جلسه امروز مقرر گردید پیمانکار آن را به کارشناسان کمیته پسماند استان ارائه دهد تا مورد بررسی و تایید قرار بگیرد.
یحیی زال نژاد افزود: اینکه پیمانکار از ارائه مشخصات فنی خودداری کند منطقی نیست و ما باید از اینکه چه اقداماتی با چه فرایندی به اجرا در می آید مطلع باشیم. این حق شهرداری است که بداند صنعتی که وارد می سازد چیست و دارای چه سیستمی است.
وی ادامه داد: کمیته پسماند از اینکه این پروژه در چالوس به اجرا درآید را مصوب کرده و در حال حاضر باید سیستم را تایید کند که آلایندگی نداشته و تهدیدی برای محیط زیست در پی نخواهد داشت. قطعا پس از تایید مشخصات فنی در کمیته پسماند استان، احداث کارخانه در مسیر اصلی خود قرار می گیرد.
رییس شورای اسلامی شهر چالوس با بیان اینکه مشکلی برای زمین نداریم تصریح کرد: منابع طبیعی با در اختیار گذاشتن زمین موافق بوده و شخص استاندار نیز پیگیر این امر می باشد. زمین در دو نقطه پل ذغال و ازارک پیشنهاد شده که با تایید محیط زیست یکی از این دو نقطه بعنوان مکان احداث کارخانه در نظر گرفته می شود.
زال نژاد افزود: پیمانکار بعنوان مالک طرح از اینکه ریز فرایند کار را در اختیار بگذارد مخالف است، ماهم مشخصات و کلیات طرح را می خواهیم که این امر در این جلسه مورد موافقت قرار گرفت.
وی هزینه پیش بینی شده احداث کارخانه را 18 میلیارد تومان عنوان و تصریح کرد: اگر شرکت سوئدی بتواند نظر موافق کارشناسان فنی کمیته پسماند را بگیرد قبل از عید کلنگ پروژه به زمین زده خواهد شد. ضمن اینکه تعهد شرکت برای مدت زمان احداث کارخانه ده ماه می باشد.
وی تاکید کرد: ساماندهی زباله از اولویت های سازمان شهرداری ها و دولت بوده و با شهرداری ها همراهی خوبی دارند و مشکلی در این زمینه برای شهرداری وجود ندارد.
زال نژاد در پایان با اشاره به مباحث مطرح شده پیرامون مخالفت اهالی مرزن آباد با احداث کارخانه در منطقه پل ذغال گفت: احداث این کارخانه با لحاظ کلیه شرایط زیست محیطی صورت می پذیرد. ضمن اینکه این کارخانه تنها برای چالوس نیست، بلکه مرزن آباد و هچیرود هم از آن استفاده خواهند کرد. پل ذغال مشکل زیست محیطی ندارد، البته ما به دنبال موافقت برای منطقه ازارک هستیم و چنانچه مورد موافقت قرار نگیرد این کارخانه در پل ذغال احداث خواهد شد. مرزن آباد هم متعلق به شهرستان چالوس است و مشکل زباله کل شهرستان را تهدید می کند. باید همه دست به دست هم بدهیم تا برای همیشه معضل زباله شهرستان را برطرف کنیم.

نوشتن نظرات

تبلیغات در مرزن نیوز

صفحه نخست دیارسبز

روزنامه دیارسبز

چاپ و تبلیغات کندو

چاپ و تبلیغات کندو

صفحه نخست دیارسبز

صفحه نخست دیارسبز

دوربین مداربسته - آریا ایمن

دوربین مداربسته - آریا ایمن