جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

سامانه پیام کوتاه: 30009900661341

محمدصادق قلی زاده
به فاصله دو هفته، دو اتفاق تاثربرانگیز موجی از غم، ناراحتی و دلتنگی را در میان همگان به وجود آورد و ایران را در شوک فرو برد. اولین واقعه رحلت ناگهانی آیت الله هاشمی رفسنجانی و دومین حادثه آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو و مصدومیت و شهادت مظلومانه تعدادی از آتش نشانان شجاع و غیور کشورمان بوده است.
پس از هر دو واقعه، اتفاقات به گونه ای رقم خورد که نقش حضور مردم در صحنه بسیار پررنگ و برجسته نشان داده شد که البته در تحلیل ها این نقش در موضوع اول بسیار مثبت و قابل تقدیر و در موضوع دوم نگران کننده و قابل انتقاد تفسیر شد.
در موضوع اول حضور گسترده و کم نظیر مردم در مراسم تشییع رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، افتخاری باشکوه و برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی تعبیر شد و براستی نیز اینچنین بود. و در اتفاق دوم حضور و تجمع مردم در اطراف ساختمان پلاسکو و تهیه عکس و فیلم از این اتفاق، به مانعی بزرگ در ساعات اولیه آتش سوزی جهت اطفاء حریق و در ساعات بعدی جهت امدادرسانی به گرفتارشدگان زیر آوار و آتش و شاید مانعی جهت نجات جان تعدادی از آنان تعبیر شد که این موضوع نیز قابل بررسی و تحلیل است.
اما براستی در چنین شرایطی چه تصمیمی باید گرفت؟ آیا باید نشست و نظاره گر بود و پس از چنین اتفاقاتی یا از مردم تقدیر نمود و یا آنان را تحقیر کرد؟
در اخبار، تحلیل ها و تفسیرهای موجود در شبکه های اجتماعی و رسانه های دیجیتال طی دو روز گذشته، وجود مشکلات و عارضه های فرهنگی به عنوان مهمترین دلیل حضور غیرضروری مردم در حادثه ساختمان پلاسکو مطرح شد، اما آیا واقعا تمامی مردم صرفا برای تهیه فیلم و عکس در اطراف تقاطع استانبول حضور یافتند؟ آیا هیچ یک از آنان نیت کمک رسانی نداشتند؟ آیا همین فرهنگ موجود منجر به حضور آنان در مواقع مورد نیاز مانند مراسم تشییع آیت اله هاشمی نشده است؟
با اندکی تامل و مرور خاطرات گذشته و مطالعه فرهنگ غالب جامعه ایرانیمی توان دریافت که کمک رسانی، همدردی و همیاری در زمان نیاز یک هموطن، حضور در زمان تهدید کشور، حضور جهت پاسداشت خدمات یک فرد آزاده، وجود احساس پیوند و دلبستگی میان هموطنان و بسیاری دیگر از هنجارها، ارزش ها، نگرش ها و رفتارهای پسندیده دیگر جزء فرهنگ غالب مردم این سرزمین است که حضور گسترده در مراسم تشییع یار دیرین امام و همچنین آمادگی جهت اهدای خون تعداد زیادی از هموطنان جهت کمک رسانی به آسیب دیدگان ساختمان پلاسکو تنها دو نمونه از خروجی چنین فرهنگی است.
اما با توجه رویکرد موجود نسبت به نحوه برخورد با چنین پدیده هایی و نیز دگردیسی صورت گرفته در عرصه ارتباطات و اطلاع رسانی به واسطه تغییرات گسترده در حوزه تکنولوژی و شبکه های اجتماعی، به نظر می رسد در حال حاضر بسیاری از ما در زمان مواجهه با حوادث اینچنینی، یا در زمان بروز احساس خطر و یا حتی در زمان بروز اتفاقی شیرین و دلنشین این سوال ها در ذهن مان شکل بگیرد که آیا نیاز به حضور وجود دارد؟ آیا می توان کمک کرد؟ چگونه می توان کمک کرد؟ و آیا اگر کمکی صورت گیرد هدف مطلوبی به دست خواهد آمد؟
در تحلیل این سوالات با توجه به اینکه تئوری های انگیزش در محدوده فرهنگ قرار دارند، با تاملی در نظریه انتظار می توان به این پدیده نگاه کرد. بر اساس این نظریه میزان تلاش فرد برای انجام یک کار به این موضوع بستگی دارد که به باور وی، انجام و موفقیت در آن کار تا چه اندازه میسر و ممکن است. اگر آن فرد به آن هدف رسید آیا نتیجه مطلوبی برای او به دنبال دارد و اگر آن نتیجه برای او حاصل شد تا چه اندازه نیازهای مد نظر ارضا خواهند شد.
با در نظر گرفتن این موضوع که نتیجه مطلوب برای افراد می تواند فردی، گروهی یا ملی باشد، می توان تحلیل کرد که حضور هموطنان در چنین مواقعی می تواند در راستای ارضای یک یا چند نیاز منجمله دستیابی به حس همدلی، همدردی و غیرت ایرانی، تامین رضایت یک هموطن، بازگرداندن امید به یک خانواده، شکوه یک جامعه و افتخار، حفظ امنیت و اقتدار کشور باشد.
لذا ضروری است با توجه به موضوعات مطروحه به منظور تقویت رفتارهای نوع دوستانه و جوانمردانه در سطح جامعه، از این نقطه قوت فرهنگی استفاده بهینه شده و در جهت توجیه، پیش بینی، کنترل و در نهایت هدایت و تقویت این رفتارها برنامه ریزی و اقدامات مناسب صورت گیرد.
می توان تلاش های داوطلبانه مردم را به گونه ای تقویت و هدایت کرد که منجر به بروز رفتارهایی همراه با تدبیر و عقلانیت باشد، در آن صورت همان هموطنی که به صورت خودجوش و قابل تقدیر در مراسم گرامیداشت آیت الله هاشمی شرکت می کند، می تواند تصمیم بگیرد که در حادثه ساختمان پلاسکو، ماندش در خانه و عدم حضور فیزیکی در نزدیکی محل حادثه بهترین نوع کمک رسانی، همدلی و همراهی است.
نباید این موضوع را فراموش کنیم که همواره مشارکت، حضور در صحنه و هوشیاری هموطنان، بزرگترین سرمایه این مملکت است.

نوشتن نظرات

تبلیغات در مرزن نیوز

صفحه نخست دیارسبز

روزنامه دیارسبز

چاپ و تبلیغات کندو

چاپ و تبلیغات کندو

صفحه نخست دیارسبز

صفحه نخست دیارسبز

دوربین مداربسته - آریا ایمن

دوربین مداربسته - آریا ایمن