جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

سامانه پیام کوتاه: 30009900661341

مهندس محمد حسین زال نژاد
کارشناس ارشد برنامه ریزی حمل و نقل، مدرس دانشگاه
در روز 26 آذر ، روز ملی صنعت حمل و نقل کشور به عنوان نیروی محرکه توسعه قرار داریم. 26 آذر ماه هر سال، یادآور صدور فرمان امام راحل در سال 1362 در زمینه اعزام كامیونها به بنادر جنوبی برای تخلیه كالاهای وارداتی از مبادی دریایی كشور است.
14 سال پس از زمان صدور فرمان امام راحل در سال 1376 به پیشنهاد وزارت راه و ترابری و برای آگاه سازی هر چه بیشتر جامعه با نقش و جایگاه بخش حمل و نقل، روز 26 آذر ماه، از سوی شورای فرهنگ عمومی كشور به عنوان روز حمل ونقل شناخته شد.
حمل و نقل و ارتباطات در مناسبات اجتماعی و اقتصادی جهان امروز نقش و جایگاه ویژه ای دارد و حمل و‌ نقل در ایجاد تمدنی كه از آن با نام تمدن قرن بیستم یاد می شود، بیشترین سهم را داشته و یاریگر انسان در پی ریزی مدنیت و شهرنشینی  و گذر از دوران سراسر تحول انقلاب صنعتی بوده است.  
امروز كارشناسان اقتصادی كشور به اتفاق بر این نكته اذعان دارند كه صنعت حمل و نقل، صنعتی بالقوه توانمند است كه به مدد مدیریت صحیح و درایت اقتصادی، قادر است به عنوان یكی از منابع درآمدی جایگزین درآمد نفت، در اقتصاد كشور ایفای نقش كند.  
بررسی تاریخ تمدنهای بزرگ حكایت از آن دارد كه در قرون و اعصار گذشته، برخورداری از شبكه حمل و نقل كارآمد یكی از عوامل زمینه ساز توفیق تمدنها در عرصه تولید و بازرگانی داخلی و خارجی بوده و تمدن باستانی و پر افتخار ایران نیز، بخشی از موقعیت و اقتدار تاریخی خود را مدیون موقعیت جغرافیایی خاص و نظام توانمند و انعطاف پذیر حمل ونقل و ارتباطات بوده است.  
در تاریخ تحولات صنعت حمل ونقل در كشورمان، روزها و ایام سرنوشت سازی بوده اند كه نقشی تعیین كننده در شكل گیری و انسجام شبكه حمل و نقل كشور داشته اند.
بنابراین این روز و این هفته با قدردانی از خدمات ارزشمند کلیه فعالان عرصه حمل و‌ نقل اعم از حمل و نقل جاده‌ای، هوایی، ریلی و دریایی و سایر دست ‌اندرکاران و مرتبطان با این صنعت زیرساختی فرصتی مناسبت برای بازنگری نیازها و رفع مشكلات این بخش است.
فرا رسیدن این روز بزرگ و فاصله زمانی آن تا اول دی ماه ( هفته حمل و نقل ) که روز راهدار می باشد را به تمامی فعالان بخش حمل و نقل و ترافیک کشور اعم از کارشناسان و متخصصین، راهداران فداکار، رانندگان تلاشگر، پلیس امنیت گستر راه ها ، مدیران متعهد و مسئولین دلسوز این حوزه تبریک و تهنیت عرض می نمایم.
بلند همتان خستگی ناپذیر عرصه حمل و نقل و ترافیک کشور !
همت شما را می ستایم، تبریک مرا پذیرا باشید، شما بزرگ منشانی که همواره در سرمای طاقت فرسا و گرمای سوزان گوش به فرمان خدمت هستید و هیچ گاه ناملایمات مسیر از توان و غیرت مردانه تان نکاسته است.
امیدوارم تلاش و عملکرد شما منشاء خدمات ارزشمند در عرصه های انسانی، اقتصادی و اجتماعی بوده و هموطنان عزیزمان خاطره سفرهای خوش و ایمنی را در سایه تلاش شما در ضمیر ذهنشان به یادگار بگذارند. ✅

نوشتن نظرات

تبلیغات در مرزن نیوز

صفحه نخست دیارسبز

روزنامه دیارسبز

چاپ و تبلیغات کندو

چاپ و تبلیغات کندو

صفحه نخست دیارسبز

صفحه نخست دیارسبز

دوربین مداربسته - آریا ایمن

دوربین مداربسته - آریا ایمن