جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

سامانه پیام کوتاه: 30009900661341

به قلم: جعفر ردایی
شهرهای کشورمان بر اساس ویژگی های منحصربفردشان، محصولات کشاورزی و یا سوغات علاوه بر نام اصلی به نام دیگری نیز مشهورند، مثلا شهر رشت را «شهر باران»، رودبار را «شهر زیتون»، لاهیجان را «شهر چای»، بابل را «شهر بهارنارنج»، سرعین را «شهر آب گرمهای معدنی»، کرج را نیز به واسطه ویژگی های جمعیتی « ایران کوچک» می نامند.
اما چرا مرزن آباد را شهر اکسیژن می نامیم:
شاید بدانید هوا مخلوطی از گازهای گوناگون مثل نیتروژن (ازت) 78 درصد، اکسیژن 21 درصد و دی اکسید کربن و همچنین گردوغبار و بخار آب می باشد و مقدار بسیار اندکی از گازهای دیگر را نیز داراست.
البته چگالی (جرم حجمی)  و فشار یا غلظت هوا و ترکیب هوا در شرایط مختلف تغییر می یابد، بالاترین غلظت هوا در ساحل دریا می باشد. با افزایش ارتفاع غلظت هوا کاهش یافته و به عبارتی مقدار اکسیژن در حجم  ثابت هوا کاهش می یابد. به همین دلیل نقاط کوهستانی و مرتفع به جهت کاهش فشار اکسیژن برای افرادی که دارای ناراحتی های تنفسی و قلبی می باشند ایده آل به نظر نمی رسد.
در ارتفاعات بالای 2000 متر با وجود پاکی و لطافت هوا به علت فقدان آلاینده ها و گردوغبار کمبود اکسیژن مانع تنفس در حد نرمال می گردد. از طرفی در مناطق ساحلی به علت رطوبت بالا و وجود مقدار زیاد  بخار آب پنهان در هوا علیرغم فشار هوای بالا تنفس دچار اختلال می گردد.
پس بهترین هوا و پراکسیژن ترین شرایط هوایی در کجاست؟ بی شک بهترین شرایط هوا از لحاظ فشار و غلظت را باید در ارتفاعی بین 500 تا 1000 متر از سطح دریا جستجو کرد.
شهر مرزن آباد در ارتفاع 450 تا 650 متر از سطح دریا قرار دارد. در جایی که رطوبت و بخار آب موجود در سطح بالایی نیست، از شرایط مناسب ارتفاعی برخوردار است و وجود نسیم شبانه از کوه به دشت و روزانه از دشت به کوه از گپ هوا جلوگیری می نماید.
در اینجا خبری از آلاینده ها و گردوغبار و دود هم نیست. وجود جنگل در گرداگرد شهر و درختان پرشمار که منبع و کارخانه اکسیژن سازی است خود یک مزیت محسوب می شود. هموطنان بسیاری که دچار بیماری قلبی و عروقی و تنفسی هستند با سکونت در شهر مرزن آباد بهبود یافته و یا از شدت بیماری آنها کاسته شده است. مرزن آباد به عنوان مرکز اکسیژن درمانی طبیعی کشور که به شهر اکسیژن نیز مشهور می باشد می تواند مورد توجه و سکونت قرار گیرد.

نوشتن نظرات

تبلیغات در مرزن نیوز

صفحه نخست دیارسبز

روزنامه دیارسبز

چاپ و تبلیغات کندو

چاپ و تبلیغات کندو

صفحه نخست دیارسبز

صفحه نخست دیارسبز

دوربین مداربسته - آریا ایمن

دوربین مداربسته - آریا ایمن