جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

سامانه پیام کوتاه: 30009900661341


مهندس حمید رضوی نیا – مدیر صندوق بیمه کشاورزی مازندران

مرزن نیوز/ یکی از ویژگی های بارز فعالیتهای تولیدی بخش کشاورزی ، وابستگی زیاد آن به طبیعت و شرایط غیرقابل کنترل و گاهی غیرقابل پیش بینی محیطی می باشد . بنابراین تولید کشاورزی در شرایط طبیعی یکی از پر مخاطره ترین نوع فعالیت های اقتصادی محسوب می شود ، تغییرات ناگهانی دما ، کمبود و پراکنش نامناسب بارندگی و بروز خشکسالی های پیاپی و پیامدهای ناشی از آن و نیز وقوع بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله و طوفان ممکن است خسارت های زیادی به کشاورزان وارد کند که جبران آن نه تنها از عهده تولیدکنندگان خارج است ، بلکه بدون اعمال یک روش نظام مند و مطالعه شده دولتی نیز میسر نیست.
میزان مخاطرات طبیعی اثر گذاربر فعالیتهای کشاورزی زمانی روشن تر می شود که بدانیم  کشور ما بعنوان دهمین کشور بلاخیز دنیا شناخته شده است بطوریکه از بین 40 نوع بلیه طبیعی که در جهان ثبت شده 31 نوع آن در ایران رخ می دهد واستان مازندران جزءدهمین اسنان حادثه خیز هر چند سال شاهد خسارت ناشی از بلایای طبیعی شامل سیل ،طوفان وبرف سنگین وسرمازدگی هستیم. این در حالی است که بخش مهمی از تولیدکنندگان بخصوص روستائیان توان مالی متوسط و محدودی داشته و دارایی خود را در هر دوره بهره برداری طی فرآیند تولید بکار میگیرند و گاه حتی کمترین خسارت هم ممکن است آنان را از هستی ساقط و یا شرایط زندگی را برای آنها بسیار مشکل ساخته و خسارت دیدگان را برای سال آینده از چرخه تولید خارج نماید .
یکی از راهکارهای مؤثر در این خصوص را می توان در صنعت بیمه و بهره مندی از مزایای حمایتی  آن در بخش کشاورزی جستجو کرد که از آن به عنوان کارآمدترین اهرم حمایتی دولت در این بخش نامبرده می شود  .
امروزه ، پرداختن به موضوع بیمه و استفاده از چتر حمایتی حاصل از آن ، یکی از موضوعات اصلی در برنامه های توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کشور به حساب می آید . این در حالی است که پیشرفت بیمه با توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور ارتباط مستقیم دارد  . بهبود وضع اقتصادی ، ارتقاء زندگی و توسعه سرمایه گذاری ، موجب پیشرفت صنعت بیمه و در مقابل نیز پیشرفت بیمه ، خود موجب بهبود وضع معیشت روستائیان وتولید کنندگان ، حفظ ثروت ملی و پس انداز می گردد  .
استان مازندران جزء دومین استانی بوده است که با شروع عملیات اجرایی بیمه کشاورزی با بیمه زراعت پنبه در سال زراعی 64-63 شروع به فعالیت نموده و در حال حاضر که حدود 32 سال از عمر صندوق بیمه می گذرد محصولات زیر بخش های زراعی ، باغی ، منابع طبیعی و دام ، طیور و آبزیان با گزینه های متنوع تحت پوشش بیمه قرار میگیرند..
محصولات مهم تحت پوشش بیمه کشاورزی در استان :
زراعی :  برنج ، کلزا ، گندم و جو (آبی و دیم) سویا ، پنبه ، ذرت( دانه ای،بذری و علوفه ای)، توتون  سیب زمینی زمستانه، پیاز،عدس(دیم پاییزه دیم بهاره)،لوبیا آبی،خیار و گوجه فرنگی گلخانه ای.
باغی : مرکبات ( محصول پرتقال و نارنگی) و(تنه درختان پرتقال و نارنگی) ، چای ، گردو ، سیب ، کیوی ،فندوق(آبی ودیم)، هلو و شلیل، توت فرنگی ، گل لیلیوم(گلخانه مجهز).
منابع طبیعی : جنگل کاری های 5-1 ساله ، جاده های جنگلی درجه 2،عملیات بیولوژیک آبخیزداری ، ، زراعت چوب 3-1ساله،  مراتع(ییلاقی و قشلاقی)
دام  : دام صنعتی ، گاو های بومی و آمیخته ، دام اصیل در واحد سنتی بهداشتی،پروار بندی، گاو میش ، گوسفند و بز ، اسب، زنبور عسل و کرم ابریشم ،شتر مرغ،بلدرچین(گوشتی مادر)،بوقلمون گوشتی .
 آبزیان: ماهیان گرم آبی،ماهیان سردآبی،ماهیان سردآبی در استخر های نیمه متراکم.
طیور : تمامی فعالیتها شامل گوشتی ، مادر گوشتی ، تخمگذار تجارتی و اجداد و . . .
 
چگونگی بهره مندی کشاورزان از حمایت های مالی صندوق بیمه کشاورزی
کشاورزان وبهره برداران بخش کشاورزی  جهت بهره مندی از حمایتهای مالی صندوق بیمه کشاورزی باید نسبت به انعقاد قرارداد بیمه اقدام نمایند .برای بیمه نمودن محصولات  خود می توانند با در دست داشتن کارت ملی و مستندات مالکیت و مجوزهای مربوطه به نزدیک ترین شعب اصلی بانک کشاورزی ، مراکز خدمات جهاد کشاورزی و دفاتر نمایندگی شرکتهای خدمات بیمه ای مستقر در شهرستانها  مراجعه و نسبت به بیمه محصولات کشاورزی ، منایع طبیعی، دامی ابزیان با انتخاب انواع گزینه ها که براساس میزان تولید می باشد بیمه نامه دریافت نمایند. توصیه میشود درزمان خرید بیمه نامه از گزینه هایی با عملکرد بالاتر و با پرداخت حق بیمه بیشتر بیمه نامه خریداری نمایند تا  چنانچه خسارتی حادث شد از حداکثر تعهد بیمه گر منتفع گردند بطوریکه میلغ غرامت دریافتی تا حدودی جبران زیانهای مالی  یک دوره تولید را پوشش دهد.
در صورت وقوع حوادث طبیعی و قهری محصول بیمه شده را خسارت وار د نماید  بیمه گذار موظف است طبق مفاد قرارداد بیمه قبل از محو آثار خسارت وارده در اسرع وقت،  درمحصولات  زراعی ، باغی ومنایع طبیعی حداکثر 7 روز و در دام وطیور و ابزیان حداکثر 72 ساعت است به شعب اصلی بانک کشاورزی و ی دفاتر شرکت های خدمات بیمه ای  مراجعه و با ارائه درخواست کتبی  وقوع خسارت را اطلاع دهد تا کارشناسان بانک کشاورزی  بموقع از مورد بیمه خسارت دیده بازدید و برآورد خسارت نمایند و خسارت  را براساس آیین نامه های اجرایی صندوق بیمه کشاورزی محاسبه و به بیمه گذاران  پرداخت گردد.

نوشتن نظرات

تبلیغات در مرزن نیوز

صفحه نخست دیارسبز

روزنامه دیارسبز

چاپ و تبلیغات کندو

چاپ و تبلیغات کندو

صفحه نخست دیارسبز

صفحه نخست دیارسبز

دوربین مداربسته - آریا ایمن

دوربین مداربسته - آریا ایمن