جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

سامانه پیام کوتاه: 30009900661341

صابر سام دلیری
مجلس نهم علیرغم برخی اختلاف نظرها و  عدم تصویب و اختصاص ردیف بودجه شوراها، تلاش برای تغییرات در نحوه انتخابات و برکناری شهرداران توسط شوراهای اسلامی که طبق بند یک ماده 71 قانون شهرداریها مهم ترین وظیفه شوراهای اسلامی می باشد که با نظر اکثر  کارشناسان باعث تضعیف این نهاد مردمی می گردید، در روزهای واپسین فعالیت آن مجلس تغییراتی در قوانین شوراها به وجود آمد که با توجه به سال آخر عملکرد شوراهای دوره چهارم و سال منتهی به انتخابات شورای پنجم رویکرد مناسبی در این خصوص انجام خواهد پذیرد، که با تائید شورای محترم نگهبان و ابلاغ ریاست محترم جمهوری بزودی احرایی خواهد شد.
کاهش تعداد اعضای شوراها هرچند از کثرت نظر، عقیده و طرح می کاهد اما با توجه به ازدیاد شهرهای جدید در سالهای اخیر و عدم تجربه و تخصص لازم برخی از اعضای شورا و نیز افزایش هزینه های مالی بودجه شوراها که صد در صد از ردیف بودجه های جاری و هزینه ای می باشد می تواند بعنوان گامی موثر محسوب شود.
البته اینکه تخصصی کردن شوراها بر اساس تجربه و یا مدارک تحصیلی با توجه به ماهیت مدیریتی – مالی -عمرانی شهرداریها و دهیاری ها، حضور افرادی با تخصص های این چنینی در شوراهای اسلامی که غالبا از فرهیختگان جامعه هستند می تواند راهگشا باشد.
تبصره چهارم این مصوبه اشاره مستقیم به هیات تطبیق مصوبات شهرستان که سابقا کمیته انطباق خوانده می شد دارد. کمیته ای که گاها عدم هماهنگی بین این کمیته و شوراهای اسلامی مشکلات را بر سر راه شوراهای اسلامی و شهرداریها و دهیاریها قرار می داد. برخی اعمال نظرهای سلیقه ای و نیز گاهی نظرات غیر کـارشناسی که تلاش و همت چندین سـاله و چندین مـاهه شوراها را نـادیده می گرفت با توجه به تصویب قانون جدید به حداقل خواهد رسید.
هیات جدید با ریاست فرماندار یا نماینده وی و عضویت یک قاضی به انتخاب رئیس قوه قضائیه و یکی از اعضای شورای اسلامی استان تشکیل خواهد شد. مایه بسی امیدواریست با توجه به اینکه اعتراض به مصوبات شوراهای اسلامی کشور مانع از اعتراض اشخاص نزد مراجع صالح قضایی نیست و ناظر صلاحیت فقهای شورای نگهبان در نظارت شرعی به مصوبات شوراها نمی باشد، با حضور یک قاضی به عنوان یک حقوق دان که مصوبات را کاملا از جنبه حقوقی بررسی خواهد کرد،  مشکلات در این خصوص به حداقل خواهد رسید.
با توجه به اینکه بعضا مصوبات تائید شده از کمیته انطباق سابق از نظر مشکلات حقوقی بررسی نمی شد و در ماهها یا سالهای بعد با توجه به شکایت شاکی خصوصی یا دستگاههای مدعی العموم بار مالی و حقوقی به گردن شورا اسلامی قرار می داد، به حداقل کاهش خواهد یافت.
ضمن اینکه حضور نماینده شورای اسلامی استان گام موثرتر دیگر خواهد بود با توجه به مشکلات فراوان دبیرخانه های شوراهای استان چه نظر امکانات سخت افزاری- مالی و عدم کارشناسان حقوقی مناسب جهت بررسی مصوبات شوراهای اسلامی شهر با توجه به اینکه در قانون قبلی بررسی این مصوبات فقط بر عهده فرماندار و شورای اسلامی استان بوده این تجمیع حضور افراد در یک کمیته (هیات تطبیق مصوبات) هم از نظر هزینه و هم از نظر دقت نظر و کاهش زمان تائید مصوبات موثر خواهد بود. لذا با توجه اشرافیت نمایندگان شورای شهرستان در استان بر مسائل و مصوبات شوراهای اسلامی شهر باعث بالاتر رفتن جایگاه شوراهای اسلامی شهرستانها هم خواهد شد.
البته هیات تطبیق مصوبات بخش و روستا به ریاست بخشداران، عضویت یک قاضی به انتخاب رئیس قوه قضائیه و یکی از اعضای شورای اسلامی شهرستان هم طبق عرایض قبلی، گاهی موثر در کاهش زمان تائید مصوبات کارشناسی تر شدن خروجی هیات مذکور، افزایش جایگاه شوراهای شهرستان و در نتیجه تسریع تسهیل در عملکرد شوراهای اسلامی و دهیاریها خواهد بود.
 در پایان با توجه به اینکه سال آینده انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را داریم انتظار ما از نماینده محترم مجلس به عنوان ناظر بر برگزاری انتخابات شوراهای شهر و روستا و تعیین کننده هیئت نظارت بر انتخابات این است که حساسیت بیشتری در جهت تائید صلاحیتها و برگزاری انتخابات داشته باشند که انشاء اله شورای دوره پنجم مستحکم تر و پر صلابت تر در جهت شکوفایی این نهاد مقدس و در نهایت اقتدار ایران عزیز اسلامی و ارائه خدمات مناسب تر به مردم فهیم شهرها و روستاها گام بردارد.
میزان مشارکت شوراهای اسلامی با دستگاههای اجرایی دولت اجرا و تکمیل پروژه ها مثبت می باشد و مطالبه گر بودن دستگاههای اجرایی در جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستان در جهت تصویب و تخصیص بودجه های استانی می تواند اقدام خوبی را متصور بود.
مشارکت چشمگیر شوراهای اسلامی حوزه شهرستان با دستگاههای اجرایی در جهت اجـرا و تکمیل پـروژه های عمرانی قـابل تجلیل می باشد. همکاری مضاعف در حوزه بهداشت و درمان مراکز بهداشت و درمانی همچون سردآبرود و درمانگاه مرزن آباد، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در اجرای طرحهای هادی روستاهای بخش مرکزی (خرمنه علیا ، کلاچان، ذوات غرب، نعمت آباد، خرمنه سفلی، آهنگرکلا، تجن کلا، اکبرآباد  و  بخش مرزن آباد ، حوزه ورزش و جوانان و راه و شهرسازی می تواند باعث رضایت بیشتر مردم گردد.
آنچه می تواند این عملکرد را فوق العاده جلوه دهد حل مشکلات حوزه فرهنگی همچون احداث مجتمع فرهنگی شهر چالوس و همت مسئولان استانی در جهت تامین منابع مالی مناسب در جهت تکمیل کتابخانه عمومی چالوس باشد. همت مضاعف شورای اسلامی شهر و شهرداری چالوس در جهت تکمیل و بهره برداری از پل رینگ یک قابل تقدیر می باشد، مشارکت بالای شورای اسلامی و شهرداری چالوس در آزادسازی املاک رینگ دو در صورتی به ثمر خواهد نشست که منابع مالی مناسب در جهت تکمیل این پروژه بزرگ به بهترین هدیه دولت محترم و شورای دوره چهارم به مردم چالوس باشد تامین گردد.

نوشتن نظرات

تبلیغات در مرزن نیوز

صفحه نخست دیارسبز

روزنامه دیارسبز

چاپ و تبلیغات کندو

چاپ و تبلیغات کندو

صفحه نخست دیارسبز

صفحه نخست دیارسبز

دوربین مداربسته - آریا ایمن

دوربین مداربسته - آریا ایمن