جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

سامانه پیام کوتاه: 30009900661341

مرزن نیوز/ امام جمعه مرزن آباد در نشست خبری که به مناسبت 14 آبان روز مازندران برگزار شد گفت: در این روز واقعه ورود علویان به تبرستان بصورت نمایشنامه میدانی بازخوانی و بازسازی خواهد شد.
به گزارش مرزن نیوز،
حجت الاسلام علیخانی با بیان اینکه این مهم از سوی دبیرخانه دائمی همایش تشیع و تبرستان به اجرا در می آید افزود: در دوره گذشته همکاری مسوولان استانی و شهرستانی با دبیرخانه بیشتر بود، انتظار داریم در رابطه با برنامه امسال که از اهمیت ویژه ای نیز برخوردار است نیز همکاری لازم را با ما داشته باشند. چراکه ما می خواهیم یکپارچگی تاریخ تبرستان را به تصویر بکشیم و این امر تنها معطوف به بخش مرزن آباد یا شهرستان چالوس نیست.
وی در همین رابطه اظهارداشت: خوشبختانه به دفعات برنامه های فرهنگی در مرزن آباد با حمایت همیشگی شهرداری و شورای شهر برگزار شد، اما برگزاری چنین برنامه های از توان مدیران شهری خارج بوده و همت و همراهی ویژه مسوولان استانی را می طلبد.
علیخانی با بیان اینکه اگر تاریخ پرافتخار علویان را بیان و تبلیغ نکنیم جفا کرده ایم تصریح کرد: بازسازی واقعه ورود علویان به نوعی آمیخته با هنر است. چرا که معرفی تاریخ هر منطقه ای اگر با ابزار هنر همراه باشد تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.
امام جمعه مرزن آباد با بیان اینکه برای اجرای این همایش مدیران کل ارشاد اسلامی، اوقاف و تبلیغات اسلامی قول حمایت دادند تاکید کرد: پیشنهاد ما به مسوولان استان این است که برای این کار ردیف اعتباری مشخصی تعیین کنند تا بتوانیم در طول سال نیز برنامه های فرهنگی و هنری مرتبط را به اجرا بگذاریم.
وی با بیان اینکه برای همایش سال 91 تشیع و تبرستان 200 میلیون تومان هزینه شد گفت: در سایه این همایش علاوه بر دستاوردهای عمرانی، شاهد معرفی مرزن آباد و تاریخ آن به مردم و مسوولان استان و حتی فراتر از استان بودیم و این از برکات برپایی چنین برنامه های تاریخی و مذهبی است.
علیخانی همچنین هزینه اجرای بازسازی واقعه ورود علویان را حدود 100 میلیون تومان دانست و تصریح کرد: در رابطه با ایجاد سازه ها و فضاسازی مکان بازخوانی دهیاران و شوراهای روستاهای بخش مرزن آباد مشارکت خواهند داشت تا شاهد هنرنمایی آنها برای نشان دادن مناطقی چون سعدآباد، کلار، رویان و دیگر مناطق مورد نظر در بازخوانی ورود علویان به مرزن آباد باشیم.
وی در ادامه با اشاره به رسومات مربوط به ورود علویان به مازندران گفت: یکی از این رسومات برگزاری آیین تیرماسیزده در استان است که مردم مازندران این شب را به میمنت ورود علویان جشن می گیرند.*خواهان ارتقاء بخش مرزن آباد به شهرستان با نام علویان هستیم
عضو شورای اسلامی شهر مرزن آباد نیز در این نشست با تقدیر از تلاشهای امام جمعه این شهر در برپایی برنامه های مختلف فرهنگی و مذهبی گفت: بدون شک با حضور امام جمعه به عنوان رییس شورای فرهنگ عمومی مرزن آباد و دبیر همایش تشیع و تبرستان مسائل فرهنگی در این شهر جان تازه ای گرفته است.
محمد ردایی افزود: از زمان حضور امام جمعه در مرزن آباد شاهد برپایی همایش های بزرگی چون تشیع و تبرستان، روز مازندران، بزرگداشت ملاعلی فاخر و بازسازی واقعه غدیر بوده ایم که تجربیات حاصل از این برنامه ها موجب شد تا نسبت به انجام کارهای بزرگتر اقدام نموده و برای 14 آبان امسال واقعه ورود علویان به تبرستان را بازسازی کنیم.
رییس کمیته توسعه و آبادانی مرزن آباد با بیان اینکه تشیع و تبرستان مرزن آباد را به کل ایران شناساند و ارسال مقاله از نقاط مختلف کشور به دبیرخانه نیز این انگیزه را در ما بیش از پیش کرد تا به تداوم آن در قالب برنامه های متنوع فرهنگی، تاریخی و مذهبی بیاندیشیم.
وی بیعتگاه علویان را مهمترین مشخصه و پتانسیل مرزن آباد دانست و گفت: در همین راستا طی نامه ای که به دفتر مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری ارسال کردیم این مهم را از دلایل و ویژگی های مهم برای شهرستان شدن مرزن آباد با نام شهرستان علویان برشمردیم که امیدواریم مورد موافقت واقع گردد.
ردایی تاکید کرد: برخی از منتقدان این برنامه ها معتقدند که هزینه این برنامه را می توان صرف کارهای عمرانی شهر کرد در حالیکه توجه و پرداختن به مسائل تاریخی و فرهنگی منطقه کمتر از کار عمرانی نیست و به نوعی معرفی و تداوم ریشه تاریخی ماست که خوشبختانه چند سالی است این امر با جدیت توسط مسوولان مرزن آباد پیگیری و به اجرا در آمده و مورد استقبال شهروندان نیز قرار گرفته است.
عضو شورای شهر مرزن آباد همچنین با اشاره به اقدامات صورت گرفته از سوی شهرداری و شورای شهر در توسعه فرهنگ این شهر گفت: طی سالهای اخیر شاهد برنامه های متنوع فرهنگی هنری در مرزن آباد بوده ایم که این مهم عمدتا به همت و حمایت مالی شهرداری به اجرا در آمدند. چرا که معتقدیم شهرداری علاوه بر رسالت امور عمرانی شهر، بایستی وظیفه خود را در قبال امور فرهنگی، هنری، تاریخی و مذهبی نیز انجام دهد که خوشبختانه این نگاه منجر به ماندگاری بسیاری از برنامه های به اجرا درآمده شده است.
نایب رییس شورای اسلامی شهر مرزن آباد نیز همایش تشیع و تبرستان را برگ زرینی در دفتر فعالیت های فرهنگی مذهبی این شهر دانست و گفت: هر کار خوب قطعا ماندگار خواهد شد و یقینا هر کار ماندگاری حاصل زحمات جمعی است که لازم می دانم در این خصوص از امام جمعه، شهردار و اعضای شورای شهر و دیگر مسوولان منطقه که همکاری خوبی با ما داشتند تقدیر ویژه داشته باشم.
خدیجه سام دلیری اجرای بازسازی واقعه ورود علویان به مازندران در مرزن آباد را کاری بزرگ دانست و گفت: این واقعه تنها مربوط به مرزن آباد نیست بلکه به نوعی هویت مازندران محسوب می شود پس ضروری است که مسوولان استانی توجه و همکاری بیشتری با ما داشته باشند.
صفایی تهیه کننده این برنامه و سرپرست گروه فرهنگی هنری امین نیز در این نشست به بیان گزارشی پیرامون روند آمادگی و اجرای این همایش پرداخت و گفت: در مورد این برنامه پیشنهاد اولیه ما پرده خوانی بود اما با توجه به وسعت و حجم کار و همچنین حساسیت موضوع تصمیم بر آن شد تا با فراهم ساختن بسترها و امکانات لازم این واقعه مهم تاریخی را بازسازی و بازخوانی کنیم.
وی افزود: خوشبختانه بازسازی واقعه غدیر در مرزن آباد که توسط همین گروه صورت گرفته بود باتاب خوبی داشت. البته کار قبلی قطعا دارای نقاط ضعفی بوده که در برنامه امسال نسبت به رفع این نقاط ضعف اقدام خواهیم کرد.
بالی کارگردان و بازیگر واقعه بازسازی ورود علویان به مازندران نیز در این نشست اظهارداشت: در این برنامه 15 بازیگر اصلی و حدود 200 نفر سیاهی لشکر ایفای نقش خواهند کرد.
وی با بیان اینکه در رابطه با سیاهی لشکر پادگان المهدی مرزن آباد با ما همکاری خواهد داشت افزود: البته در این بازخوانی مناطق مختلفی مدنظر است که ما روی سعیدآباد و مرزن آباد و کجور زوم خواهیم کرد.
شایان ذکر است: پیاده روی خانوادگی و برپایی غرفه های بومی محلی از دیگر برنامه های 14 آبان در مرزن آباد است.

نوشتن نظرات

تبلیغات در مرزن نیوز

صفحه نخست دیارسبز

روزنامه دیارسبز

چاپ و تبلیغات کندو

چاپ و تبلیغات کندو

صفحه نخست دیارسبز

صفحه نخست دیارسبز

دوربین مداربسته - آریا ایمن

دوربین مداربسته - آریا ایمن