جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

سامانه پیام کوتاه: 30009900661341

مرزن نیوز/ کتاب "تاریخ تحلیلی ترانه سرایی فارسی" برای اولین بار توسط مهدی موسوی میرکلایی، ترانه سرا و شاعر بنام کشور به چاپ رسید.

مهدی موسوی مولف این کتاب در گفتگو با مرزن نیوز پیرامون این کتاب می گوید:
نقد و تحلیل ترانه ی نوی فارسی پدیده ای نوظهور است. چرا که اساساً ترانه ی فارسی 40 سالی می شود اصطلاحاً نوین شده.دقیقاً در مقابل شعر که بیش از صد سال است رخت مدرن پوشیده و نقد نو و فرمالیستی بر آن نوشته می شود. از این جهت سابقه نداشته که کتابی به این شکل سراغ تمامی ژانرها و دوره ها برود و تصورم این است تا مدت ها هم کسی دیگر از این کارها نکند. شاید دلیلش این است که به اشتباه بسیاری از منتقدین ترانه، نمونه ی سخیف و سطح پایینی از شعر باشد. در این میان گروهی هم که سراغش رفته اند به بخش هایی از تاریخ اشاره کردند، به طور مثال ترانه را تصنیف گونه معرفی کردند و به شهیار قنبری و ایرج جنتی عطائی هم نپرداختند، چه برسد متاخرین.
بنابر اهمیت ویژه‌ی بحث موسیقی در رابطه با ترانه و ترانه‌سرایی و از آن‌جا که ترانه را صورتی از شعر می‌دانم، در فصل ابتدایی این کتاب، به تعاریفی در باب موسیقی، رابطه‌ی آن با شعر، اصطلاحات و لوازم تولید موسیقی در شعر و ترانه پرداختم و پس از آن در همین فصل، مفاهیم اساسی این کتاب را از جمله ترانه، تصنیف و رابطه‌ی این دو را تبیین کرده‌ام.


در فصل دوم به تاریخچه‌ی شکل‌گیری و رشد این صورت شعری پرداختم. گاهی بنا به اهمیت دوران حکومتی خاص، از جهت هنری فرهنگی، تحت آن عنوان، دوره ای مشخص را بررسی کردم. به طور مثال ترانه‌ی دوره‌ی صفویه یا ساسانی. در پاره‌ای هم شاخص‌های دوران را مبنا قرار دادم، به طور مثال باربد، شیدا و ...
شیوه‌ی دیگر در دسته‌بندی تحلیلی جریانات تاریخ ترانه با دقیق شدن بر واقعه‌ای خاص همراه شد که بر روند حرکتی تاریخ ترانه تأثیر داشته است، ماننده تأسیس رادیو. آخرین معیار در عناوین و موضوعات مورد بررسی در این تحقیق، محوریت ژانر یا گونه‌ای خاص از ترانه‌سرایی بود، به طور نمونه ترانه‌ی جنگ و ترانه‌ی کودک
پیش از این کتاب تاریخ نویسان تصور تصنیف گونه از ترانه داشتند اما این کتاب به ترانه ی امروز در یک فصل مجزا پرداخته و ترانه های خواندنی و جذاب را هم در پایان برای مخاطبین ارمغان دارد. تقریباً از تمامی ترانه سرایان و آهنگسازان معاصر و گذشته در این مجموعه صحبت شده و اسم به میان آمده است.
در این کتاب در رابطه با ترانه ی امروز دقت و توجه بیشتری شده و سعی شده شخصی از قلم نیفتد. در پایان کتاب نمونه هایی از ترانه های خوش ساخت روزگار ما آورده که خواندنیست .80 ترانه از 80 ترانه سرای در قید حیات. در یک جمله از امروز بعد می شود گفت ترانه هم تاریخ مدون دارد. این کتاب در واقع تاریخ مکتوب موسیقی فارسی نیز هست چرا که ترانه بدون موسیقی روح و هویتی ندارد.
شایان ذکر است: ناشر تاریخ تحلیلی ترانه سرایی فارسی ، انتشارات بوتیمار است که آن را در 320 صفحه و قیمت 20هزار و 500 تومان در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می کند.
مهدی موسوی هنرمند نوشهری، خود از ترانه سرایان بنام امروز است که کتاب های "از لاله زار تا جمهوری" ، "طاقت بیار رفیق" ، "چای بریز خانم"تا کنون از او چاپ شده است.
یادآور می شود: کتاب تاریخ ترانه مجموعه ترانه های تازه ی این ترانه سرا با نام "سی سالگی" توسط نشر نیماژ در نمایشگاه بین المللی کتاب در دسترس خواهد بود.    

نوشتن نظرات

تبلیغات در مرزن نیوز

صفحه نخست دیارسبز

روزنامه دیارسبز

چاپ و تبلیغات کندو

چاپ و تبلیغات کندو

صفحه نخست دیارسبز

صفحه نخست دیارسبز

دوربین مداربسته - آریا ایمن

دوربین مداربسته - آریا ایمن