جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

سامانه پیام کوتاه: 30009900661341

مرزن نیوز/ دومین جشنواره ملی فرهنگ بومی - محلی اقوام ایرانی در نوشهر، پس از سه روز استقبال چشمگیر مردم و گردشگران پایان یافت.
به گزارش ایرنا، در این جشنواره که از نهم فروردین در منطقه نمونه گردشگری سیترای نوشهر آغاز به کار کرده بود بیش از 30 غرفه فرهنگی از اقوام کشور و روستاها بخش کجور، کلاردشت و مرزن آباد حضور داشتند که با اجرای برنامه های متنوع آیینی و سنتی خود شور و نشاط خاصی به دومین جشنواره ملی فرهنگ بومی محلی اقوام ایرانی بخشیدند.
در حاشیه اختتامیه این جشنواره اجرای انواع موسیقی و رقص های آیینی مازندرانی، کردی، گیلانی و آذری به همراه مراسم جشن خرمن از سوی روستائیان، پخت و تهیه محصولات غذایی محلی از جمله آش، نان محلی و کره و مراسم تلم زنی (گرفتن کره از دوغ)، عروسی های نمادین مازندرانی و کُردی، نمایش ابزار و آلات زندگی پیشینیان در غرفه های مختلف برگزار شد.
نماینده مردم شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی در آیین اختتامیه با اشاره به نقش این جشنواره ها در اشاعه فرهنگ بومی و سنتی به نسل آینده ساز گفت : در حال حاضر زندگی شهرنشینی و صنعتی، فراموشی برخی از فرهنگ و سنن بومی و محلی را به همراه داشته است.
قاسم احمدی افزود : برگزاری این نوع جشنواره ها بویژه از نوع فرهنگی یکی از بهترین روش ها برای احیای فرهنگ و آداب و سنن بومی و محلی است که به تبع آن دوستی ها و صفا و صمیمت نیز در بین جامعه افزایش می یابد.
وی بر لزوم برنامه ریزی برای هرچه بهتر اجرای شدن این جشنواره در سال آینده تاکید کرد و ادامه داد : با توجه به گردشگر پذیر بودن منطقه می توان از این جشنواره ها بهترین بهره را برای جذب بیشتر گردشگر و اشاعه فرهنگ بومی و محلی از آن برد.
اهدای لوح به مجموعه برگزارکنندگان دومین جشنواره ملی فرهنگ بومی محلی اقوام ایرانی و غرفه داران، اجرای موسیقی اصیل مازندرانی توسط استاد ابوالحسن خوشرو از جمله برنامه های مراسم اختتامیه این جشنواره ملی بود که با همکاری شورای اسلامی و شهرداری نوشهر برگزار شد.

پیام دبیر دومین جشنواره ملی فرهنگ بومی محلی اقوام ایرانی به مناسبت برگزاری این جشنواره
از آنجایی که شهرستان نوشهر محل زندگی اقوام مختلف در فضای تعاملی و همدلی در کنار هم است، بنابراین جرقه ای برای برگزاری جشنواره ملی فرهنگ بومی محلی در هوای باطراوت بهاری شهر بندری نوشهر شد.
شهرستان نوشهر با داشتن مردمان با فرهنگ، خونگرم، پذیرا و میزبان هموطنان عزیز خود در سراسر کشور بودند که با حمایت و مشارکت خود در جشنواره، لحظات شاد و مفرحی را در آغاز سال نو برای آن عزیزان رقم زدند و همچنین هموطنان خود را با شادی و سرور در پایان تعطیلات روانه شهر و دیار خود کردند تا در اذهانشان همواره خاطراتی خوش از نوشهر به جای بماند.
اینجانب مجید خزایی عضو شورای شهر نوشهر و به عنوان یکی از خادمان مردم عزیز نوشهر در پارلمان شهری از امام جمعه محترم نوشهر، نماینده محترم مردم شهرستانهای نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان نوشهر، اعضای محترم شورای شهر نوشهر، شهردار محترم، بخشداران محترم کجور و بخش مرکزی، اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نوشهر، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نوشهر، ریاست مخابرات شهرستان نوشهر، ریاست اداره فنی و حرفه ای نوشهر، شهرداران و اعضای محترم شورای شهر پول و کجور و تمامی دهیاران و شوراهای بخش کجور و مرکزی، اصحاب خبر و رسانه وتمامی مسئولان عزیز و همه کسانی که ما را در برگزاری دومین جشنواره ملی فرهنگ بومی محلی اقوام ایرانی یاری کردند کمال تشکر وقدردانی را دارم و امید است که با همدلی و تعامل شما عزیزان، میراث داران خوبی برای فرهنگ و آیین کشور باشیم و آن را نسل به نسل حفظ و حراست کرده و اشاعه دهیم.
باتشکر
مجید خزایی پول
عضو شورای اسلامی شهر نوشهر و دبیر دومین جشنواره ملی فرهنگ بومی محلی اقوام ایرانیپیام دبیر کمیته فرهنگی هنری دومین جشنواره ملی اقدام ایرانی
دبیر کمیته فرهنگی و هنری دومین جشنواره ملی فرهنگ بومی محلی اقوام ایرانی در پیامی از مشارکت کنندگان جشنواره اقوام ایرانی تقدیر کرد.
حرکت های فرهنگی اموری هستند که نتیجه ی اصلی شان در دراز مدت عیان می شود. به تعبیری هر فعالیت اجتماعی .فرهنگی و هنری اهداف کوتاه مدت و بلند مدت را مد نظر دارد.
جشنواره فرهنگ بومی محلی اقوام ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نیست. جشنواره ای که سبب شد ما بین تفکرات متنوع و متعدد با سلیقه های متفاوت وحدت و همدلی ایجاد شود چرا که ساحت فرهنگ مرز شخصی نمی پذیرد و ریشه ی مشترک همه ی ما در نمایش اصالت زیست است.
 به عنوان دبیر کمیته ی فرهنگی هنری دومین جشنواره ی ملی اقوام ایرانی در نوشهر ، بر خود وظیفه می دانم پیش از همه از مردم فرهنگ دوست و مهر پرور نوشهر و چالوس و منطقه سپاسگزاری نمایم چرا که فعالان فرهنگی و اجتماعی در اجرای برنامه های گوناگون اولین و بهترین هدیه را از مردم می گیرند.
مردمی عزیزی که روز اختتامیه جشنواره اثبات کردند اگر استاندارد کیفی در محتوا و اجرای برنامه ها رعایت شود کاری می کنند که نه تنها جای نشستن که جای ایستادن در یک فضای چند هزار متری پیدا نخواهد شد.
شهردار محترم و اعضاء محترم شورای اسلامی شهر نوشهر حامی اول و آخر جشنواره بودند و الحمدلله هم به لحاظ عملی و هم نظری تمام مصوبات و صورت جلسه ها را از وعده به عمل تبدیل کردند و امید دارم در ادامه ی راه نیز چراغ فرهنگ و هنر پروری را روشن نگه دارند.
سپاسگزاری می کنم از دوستان همراه در جشنواره
مهندس مجید خزایی ( دبیر جشنواره)
آقای دکتر مجید اسحاقی (مسئول کمیته میراث فرهنگی)
استاد حجت الله ناییج ( عضو کمیته ی میراث فرهنگی)
محمد حسین ملایی کندلوسی ( دبیر کمیته رسانه)
مرتضی فرخی ( عضو کمیته فرهنگی و هنری)
محسن خواجوند( عضو کمیته فرهنگی هنری )
سرکار خانم سهیلا بابایی ( عضو کمیته فرهنگی هنری)
سرکار خانم الهام نوری (عضو کمیته فرهنگی هنری)
آقایان : حسین جمارانی و آرمانفر وریج کاظمی ( مجریان توانمند و فرهیخته جشنواره، اعضاء کمیته فرهنگی هنری)
امیرحسین امینی ( عضو کمیته فرهنگی هنری)
محمدرضا رمضانی نسب ( مسئول کمیته تبلیغات)
داوود عباسی فر ( عضو کمیته فرهنگی هنری)
جواد عبداللهی (عضو کمیته فرهنگی هنری)
کیومرث فاضلی ( عضو کمیته فرهنگی هنری)
و تمامی عزیزانی که همراه بودند و اگر حضورشان اتفاق نمی افتاد این جشنواره توان برپا شدن را در خودش نمی یافت.
اما حضور روستاها و اقوام بود که چهره ی خشک جشنواره را مانند طبیعت بهار رنگارنگ کرد.
روستاهایی که به فرزندان اهل فرهنگ خود خواهند بالید و البته جای بسیاری از روستاها با پیشینه ی تاریخی قابل ستایش و ظرفیت فرهنگی بالا خالی بود که دلایل متعدد داشت و هدف این است تا در آینده مشارکت به بالاترین سطح خود برسد.
سپاسگزار حضور روستاها و اقوام زیر هستیم:
روستای نیتل
روستای کدیر
شهر کجور
روستای علی آباد
شهر پول
روستای نیمور
روستای صالحان
روستای انگاس
روستای شاه ناجر
روستای کندلوس
روستای موسی آباد
روستای کلنو
آذری های عزیز مقیم نوشهر
گیلانی های با صفای  مقیم نوشهر
کردهای والا مقام کجور و کلاردشت  
و...
غرفه های صنایع دستی نیز حس و حال و بیننده خود را داشت.
از اداره میراث فرهنگی و گردشگری  شهرستان نوشهر نیز بابت معرفی هنرمندان و فعالان عرصه هنرهای دستی و همچنین حمایت کامل در حوزه مهمان پذیری سپاسگزاریم.
جناب آقای مهدی اسحاقی رئیس محترم گردشگری نوشهر با نگاه فرهنگی شان همیشه یاریگر پروژه های اجتماعی و فرهنگی بوده و هستند.
با تقدیم احترامات وافر
میثم متاجی
دبیر کمیته فرهنگی و هنری دومین جشنواره ملی فرهنگ بومی محلی اقوام ایرانی

نوشتن نظرات

تبلیغات در مرزن نیوز

صفحه نخست دیارسبز

روزنامه دیارسبز

چاپ و تبلیغات کندو

چاپ و تبلیغات کندو

صفحه نخست دیارسبز

صفحه نخست دیارسبز

دوربین مداربسته - آریا ایمن

دوربین مداربسته - آریا ایمن