جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

سامانه پیام کوتاه: 30009900661341

مرزن نیوز/ مستند "ماه ننه" روایتی از زندگی زن خنیاگر کلارستاقی به کارگردانی میثم زندی تولید می شود. در همین راستا جاودانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با حضور در مرزن آباد، با "ماه ننه کیاچهارباغی" کاراکتر و شخصیت اصلی این مستند از نزدید دیدار کرد.
به گزارش مرزن نیوز، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در این دیدار با تاکید بر ضرورت حفظ و مکتوب شدن فرهنگ شفاهی گفت: اداره کل ارشاداسلامی مازندران در راستای تولید و ثبت هرگونه آثار فرهنگی هنری بومی محلی حمایت همه جانبه خواهد داشت.
احد جاودانی با بیان اینکه نگذاریم فرهنگ، سنت، آیین و رسوم گذشتگان و پیشینیان ما به فراموشی سپرده شود افزود: متاسفانه بسیار کم و در حد محدود به فرهنگ شفاهی مناطق مازندران بویژه غرب استان پرداخته شده، در حالی که این منطقه بویژه دیار کهن کلارستاق سرشار از حرفهای ناگفته ای است که می طلبد با ثبت و مکتوب شدن آن را برای آیندگان خود حفظ و به یادگار بگذاریم.
وی با تاکید بر توجه ویژه و پرداختن از دریچه هنر به ذخایر ارزشمندی چون "ماه ننه" تصریح کرد: حدود 20 سال قبل فرصتی اینگونه دست داده بود و در پی آن یکی از دوستان از بابل آمده و در مورد یک بانوی مازنی به نام "مکرمه قنبری" نقاش سبک پست مدرنیسم مازندرانی که حتی سواد خواندن و نوشتن نداشت صحبت کردند. با هماهنگی به دیدارش رفتیم و نهایتا از زندگی وی یک فیلم کوتاه تهیه شد. امروز منزل مکرمه قنبری که برای همگان و حتی جهانیان نامی آشناست، با هماهنگی وزارت ارشاد به موزه تبدیل شده است. قطعا ماه ننه ها و مکرمه قنبری ها در استان کهن و تاریخی مازندران بویژه در روستاهای کلارستاق، کلاردشت و کجور بسیار داریم که شناسایی نشدند و چه زیباست امثال ماه ننه که سرشار از هنر بی بدیل و تاریخ سینه به سینه و شفاهی منطقه بزرگ کلارستاق است را مورد توجه قرار داده و دانسته ها و داشته های وی را ثبت نموده و به تصویر بکشیم.
مدیرکل ارشاد اسلامی مازندران اظهارداشت: با توجه به شناختی که از توانمندی و سابقه خوب جناب زندی کارگردان این اثر داریم بدون شک این فیلم ویدئویی حرفهای زیادی برای گفتن خواهد داشت و در جشنواره های مختلف خواهد درخشید. اداره کل ارشاد برای تولید این اثر فاخر از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد.*در مستند ماه ننه، به زندگی و هنر یک زن اصیل کلارستاقی می پردازیم
کارگردان مستند " ماه ننه" نیز با تقدیر از توجه ویژه و حضور مدیرکل ارشاد اسلامی گفت: قرار است یک فیلم ویدیویی از زندگی ماه ننه" کیاچهارباغی که از ذخایر فرهنگ شفاهی کلارستاق محسوب می شود تهیه کنیم.
میثم زندی افزود: ماه ننه، خنیاگری است که حدود  80 سال می خواند و در موسیقی مقامی بومی محلی صاحب سبک است. ما در این فیلم ضمن پرداختن به هنر خنیاگری ماه ننه، نگاهی به آداب و رسوم، جغرافیای محل تولد و زندگی او، زندگی خانوادگی و اجتماعی، کارآفرینی و ... مسائل پیرامون خاستگاه و شخص ماه ننه خواهیم داشت و زندگی وی را از زوایای مختلف به تصویر خواهیم کشید.
وی با اشاره به ویژگی های شخصیت ماه ننه تصریح کرد: به اعتقاد من ماه ننه ظهور و بروز اصیل و مجتمع فرهنگ کلارستاق است.ما در این اثر به یک زن اصیل کلارستاقی در حوزه های مختلف پوشش، زبان، آیین و سنن ، تفکر، مشارکت های اجتماعی، کارآفرینی و ... می پردازیم، کسی که در هر حوزه ای که او را محک زدیم میراث دار بود و این قابل ستایش است.
مدیر موسسه مردم نهاد نیما یوشیج با بیان اینکه موسیقی مازنی با ابولحسن صبا و همت صیادی نژاد که اهل مرزن آباد است شناخته می شود گفت: در حالی که متاسفانه نه تنها آثار این هنرمند بزرگ مکتوب و به یادگار نمانده، بلکه بسیاری از مردم این دیار نیز او را نمی شناسند و این مایه تاثر و تاسف است.
زندی همراهی و حضور مدیرکل ارشاد اسلامی را برای تولید این اثر فاخر و ماندگار را مایه دلگرمی برای عوامل تولید این مستند دانست و گفت: متاسفانه آنچنان که باید و یا بهتر است بگوییم تا کنون به مساله فرهنگ شفاهی کلارستاق پرداخته نشده در حالی که شخصیت های بزرگی چون مومن توپاابرهیمی در این دیار هستند که کمترین توجهی از سوی مسوولین به وی صورت نگرفته است.
کارگردان مستند ماه ننه با بیان اینکه مومن توپاابراهیمی از مفاخر بی بدیل فرهنگ بومی مازندران محسوب می شود تاکید کرد:  حیف دارد که وی روزی نباشد و برایش بزرگداشت بگیریم. پژوهشگر بسیار بزرگی که همه زندگی خود را به پژوهش پرداخت و دایره المعارف مسنجمی از فرهنگ شفاهی غرب مازندران بویژه منطقه کلارستاق را برای اولین بار جمع آوری کرده و سالها همکاری و همراهی مسوولین را می طالبد تا این اثر مهم را به چاپ برساند.
زندی از همراهی مسوولان مرزن آباد با عوامل این مستند تقدیر کرد و گفت: امیدواریم توجهی که مسوولان مرزن آباد دارند را مسوولان شهرستانی هم به این اثر داشته باشند تا بتوانیم با قدرت بیشتری نسبت به تولید آن بکوشیم. چراکه مجموعه شهرستان چالوس بدنه ای از کلارستاق بزرگ محسوب می سود و مسوولان اگر حمایتی داشته باشند قطعا برای تاریخ و فرهنگ گذشتگان خود کرده اند.*نیازمند همراهی مسوولان در انتشار دایره المعارف کلارستاق هستیم
مومن توپاابراهیمی پژوهشگر بزرگ منطقه کلارستاق نیز در این دیدار با تقدیر از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل توجه ویژه به منطقه غرب استان و شهرستان چالوس گفت: از اینکه در راس نهاد فرهنگ و هنر استان شخصی قرار دارد که فرهنگ بومی و محلی از دغدغه های مهم وی محسوب می شود بسیار خرسندیم.
وی تصریح کرد: من بعنوان یک پدر در آستانه 60 سالگی، شبیخون فرهنگی را بسیار جدی می دانم. امواجی که از آن سوی آبها بر سر فرزندان ما آوار می شود و آنها را از اصالت و پیشینه شان دور می سازد.
این نویسنده و پژوهشگر با تاکید بر ضرورت نگاه و توجه ویژه به فرهنگ و هنر اصیل ایرانی بویژه بومی محلی و فرهنگ شفاهی مناطق، آن را سدی در برابر شبیخون های فرهنگی دانست و گفت: فرهنگ دیار کلارستاق بسیار غنی و پربار است اما این فرهنگ تا کنون شفاهی و نقل آن سینه به سینه بوده و بصورت مکتوب نداریم.
توپاابراهیمی ادامه داد: در غرب استان بویژه کلارستاق بزرگ هیچ کار اساسی و بنیادی در این رابطه صورت نگرفته و اگر هم همایشی برگزار شده بیشتر در راستای گردشگری بوده اما به فرهنگ شفاهی مردم پرداخته نشده است.
وی تولید مستند ماه ننه را گامی بزرگ در راه احیای فرهنگ بومی کلارستاق دانست و گفت: اعلام آمادگی و همکاری مدیرکل محترم ارشاد از این اثر این امیدواری را در ما زنده کرد که بتوانیم آنچه را سالها بعنوان ذخیره و دایره المعارف کلارستاق بزرگ جمع آوری کرده ایم و برای ثبت و انتشار آن وعده ها شنیدیم و عملی ندیدیم را به چاپ برسانیم.
شایان ذکر است: در این دیدار جاودانی مدیرکل و یوسفی رئیس اداره هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، حجت الاسلام نعمتی کارشناس فرهنگی هنری دبیرخانه کانون های مساجد استان، شهردار، اعضای شورای اسلامی شهر، بخشدار و رییس هیات مدیره شهرک صنعتی مرزن آباد و عوامل تولید مستند ماه ننه حضور داشتند.


نوشتن نظرات

تبلیغات در مرزن نیوز

صفحه نخست دیارسبز

روزنامه دیارسبز

چاپ و تبلیغات کندو

چاپ و تبلیغات کندو

صفحه نخست دیارسبز

صفحه نخست دیارسبز

دوربین مداربسته - آریا ایمن

دوربین مداربسته - آریا ایمن